Ferdig som styreleder i Helse Nord: Sier hun tok beslutningen selv

14 hours ago 2



Det ble klart da regjeringen fredag offentliggjorde hvem som skal sitte i de nye styrene i de regionale helseforetakene.

Til NRK sier Larsen at hun går av som styreleder av eget ønske.

– Jeg har opplevd stor tillit av eier. Konklusjonen med å ikke ta gjenvalg var det jeg selv som tok. Det ga jeg beskjed om i begynnelsen av desember.

I en pressemelding sier Larsen at hun kjenner på et visst vemod av å forlate styrevervet.

Hun forteller at hun kjenner på et visst vemod når hun forlater styrevervet etter mer enn syv år i sjefsstolen.

Turbulent tid

Larsen har vært styreleder siden 2018 i en turbulent tid i Helse Nord, med pandemi, en svært utfordrende økonomi, en omstridt omstillingsprosess og senest oppmerksomhet rundt lederlønninger i offentlige helseforetak.

Renate Larsen (til venstre) måtte som styreleder forsvare lønnsnivået til sykehustoppene i Helse Nord på NRKs Debatten høsten 2025. Her er hun sammen med administrerende direktør Marit Lind.

I tillegg har den mangeårige striden rundt hjertebehandlingen PCI preget landsdelen.

– Vi har fått utrettet mye. Vi har bygget og fornyet flere av sykehusene våre, fattet viktige strukturvedtak, håndtert pandemien godt og nå er sykehusøkonomien også i bedring, sier hun videre.

Hun viser til at ventetiden er redusert og bruken av innleid arbeidskraft er nedadgående.

– Selv om mye peker i riktig retning, må omstillingsarbeidet fortsette for å sikre en likeverdig og bærekraftige spesialisthelsetjenester fremover. Jeg ønsker det nye styret lykke til i dette viktige arbeidet for helsetjenesten og de nordnorske befolkningen, sier Larsen.

Jan Christian Vestre står inne på marienlyst og ser i kamera. Han har mørkeblå dress, hvit skjorte, og rødt og hvitt slips.

Helseminister Jan Christian Vestre (Ap) og helsedepartementet har fredag utnevnt nye styrer i de regionale helseforetakene.

Foto: Aurora Ytreberg Meløe / NRK

– Jeg er godt fornøyd med sammensetningen av de nye styrene. Samlet får vi nå styrer med bred kompetanse og god samfunnsforståelse. Dette vil bidra til å realisere regjeringens politikk, sier helseminister Jan Christian Vestre (Ap) på regjeringens nettsider.

– Må få snudd drifta

Styremedlemmene er oppnevnt for en periode på to år, og får det samlede styringskravet for 2026 etter helseministerens helsetale tirsdag 13. januar.

En mann med mørkt hår, blå dress og rutete skjorte ser i kamera.

Gunnar Alskog er utnevnt som ny styreleder for Helse Nord RHF.

Foto: Helse Nord

Nå er det påtroppende styreleder Gunnar Alskog som overtar den krevende stafettpinnen i Helse Nord.

– Det er nå bare ett sykehus som går med overskudd. Vi må få snudd drifta sånn at det blir bærekraftig. Det er den største utfordringen på kort sikt, sier han til NRK.

– Hva tenker du om omdømmet til Helse Nord?

– Det aller viktigste er at vi har gode tjenester til pasientene. Hvis man må gjøre endringer, så er det alltid noen som ikke er enig. I den situasjonen vi er i, så er vi nødt til å ta noen valg som ikke alle liker.

Med seg har han erfaring fra styreverv i både Nordlandssykehuset og Finnmarkssykehuset. Han har tidligere jobbet som revisor og bygget opp KPMG i Nord-Norge.

– Derfra vil være til hjelp i oppdraget jeg nå har påtatt meg. Det er et stort og ansvarsfullt oppdrag. Jeg kjenner både stor ærefrykt og sterk motivasjon, sier han.

Publisert 09.01.2026, kl. 14.16 Oppdatert 09.01.2026, kl. 14.55

Read Entire Article