Etter flere dager med vinterregn og mildvær har vannføringen i Beiarelva økt kraftig.
Nå har den kommet helt inn på fylkesveien. Derfor har Nordland fylkeskommune valgt å stenge veien.
– Elva har steget omtrent en halv meter fra i formiddag. Isen har vokst på seg og det kommer mer vann oppstrøms.
Det sier rådmann i Beiarn kommune, Ole Petter Nybakk
Flere uten strøm
– Nå er store deler av bygda også uten strøm. Vi iverksetter egne rutiner med tanke på helse blant annet. Vaktmannskaper og beredskapsleder er ute og gjør hva de kan, sier Nybakk.
Rådmann i Beiarn kommune, Ole Petter Nybakk sier at de er på vakt, men ennå ikke anser situasjonen for å være dramatisk.
Foto: ola helness / nrkArva melder at nesten 100 husstander er berørt av strømstans. Årsaken er de høye vannmassene.
– Montører er på vei og skal seksjonere ut berørt del av strømnettet. Vi kommer tilbake med oppdatering når vi har kommer frem til stedet, skriver Arva i en melding til AN.
Årsaken til den kraftige vannstanden er en kombinasjon av mildvær, regn og mye is i elveløpet.
Tidligere i formiddag ble et hus på Os i Beiarn står nå omgitt av vannmasser. Siden det har elva steget en halv meter.
Avisa Nordland omtalte saken først.
– Det er svært uheldig for dem som bor i huset, og vi har all grunn til å beklage situasjonen, sier Nybakk. Han legger imidlertid til at kommunen har opplevd verre forhold tidligere.
Nybakk sier at det ikke er fare for at bygda blir delt i to, slik de har sett ved tidligere hendelser.
– Vi anser ennå ikke situasjonen å være dramatisk. Men vi er nødt til å være på vakt.
Publisert 25.12.2025, kl. 18.45

















English (US)