Fredag ble flere hundre tusen dokumenter fra etterforskningen av Jeffrey Epstein frigitt av Justisdepartementet i USA.
Frigivelsen fikk stor oppmerksomhet, fylt av tungt sladdede bilder, håndskrevne politirapporter og fly- og telefonlogger.
Lørdag ble 16 bilder fjernet.
Blant dem et åstedsfotografi av en skuff i Epsteins hjem hvor det lå minst et fotografi av Donald Trump.
– Dette kan være en av de største tildekningsoperasjonene i amerikansk historie, sa Demokratenes leder i Senatet, Chuck Schumer.
Tidligere i uken før dokumentene ble frigitt holdt Schumer en pressekonferanse foran et skilt med teksten «Hva gjemmer Trump»?
Foto: Jacquelyn Martin / AP / NTBI denne saken kan du lese om:
3: Debatt om Justisdepartementets uavhengighet
4: Brukes bildene i et politisk spill?
Hva har skjedd?
De siste dagene har kritikken haglet mot Justisdepartementet fra både demokrater og republikanere.
Søndag kveld ble bildet lastet opp igjen uten endringer.
De 15 andre bildene er fortsatt fjernet.
Bildet av skuffen ble fjernet på forespørsel av en støttegruppe for ofre, forklarte visejustisminister Todd Blanche til NBC News.
På direkte spørsmål om hvorfor bildene ble tatt ned, svarte Blanche NBC:
– Du kan se at på det bildet er det bilder av kvinner. Vi lærte etter å ha frigitt bildet at det var bekymringer knyttet til de kvinnene og om at vi hadde lagt det bildet opp.
Det er bilder av flere kvinner og menn i bildet av skrivebordsskuffen som ble fjernet.
Epstein files / Department of JusticeHvilke bilder ble fjernet?
NRK har identifisert 15 andre åstedsfotografier som var tilgjengelige fredag, men som ble fjernet lørdag. Disse bildene er fortsatt fjernet.
Ingen av disse viser Trump.
Spørsmål og svar om dokumentene
- Hvorfor tar det tid å oppdage bilder i materialet?
Materialet som ble offentliggjort av Justisdepartementet inkluderer flere tusen dokumenter.
Noen av dokumentene inkluderer kun ett bilde eller en side. Andre inneholder titalls og hundretalls bilder, håndskrevne notater, rapporter og mer.
Mens NRK har verktøy for å søke effektivt gjennom tekst, må bilder som ikke er merket med tekst sees gjennom manuelt.
Det kan derfor ta tid før eventuelle bilder av interesse blir oppdaget, men store mengder av bildematerialet er sladdet.
- Hvorfor stilles det spørsmål til at akkurat dette bildet er fjernet?
At det finnes bilder av Trump i Epsteins hjem er ikke overraskende.
Det ene tydelig identifiserbare bildet i skuffen er kjent fra før, og det andre bildet av det som kan være Trump som står blant fire kvinner viser i seg selv ikke noe nytt.
Det som er spesielt er først og fremst at bildet er blitt fjernet fra materialet.
Dette har vekket reaksjoner blant både demokrater og republikanere. Flere har stilt spørsmål til om dette indikerer at Justisdepartementet tilbakeholder viktig informasjon.
12 av bildene er fra Epsteins beryktede massasjerom hvor etterforskere har sagt mange overgrep fant sted.
Bildene viste maleri og fotografi av flere kvinner uten sladdede ansikt. Det er flere sladdede bilder av rommet i det tilgjengelige materialet.
I tillegg ble ytterligere tre åstedsbilder fra Epsteins hjem fjernet. Bildene viste en gang, et usladdet maleri på et bad og et usladdet maleri i et rom med hvite og blå vegger.
Etter en gjennomgang av 1500 dokumenter fra Epsteins hjem fant NRK ett innrammet bilde til av Trump i Epsteins hjem.
I enden av dette rommet står bordet med de innrammede bildene.
Foto: Epsteins files / Department of JusticeDisse to første bildene er skilt av 400 bilder fra det nå fjernede bildet av innholdet i bordskuffen.
Foto: Epsteins files / Department of JusticeBildet fjernet fra Justisdepartementets sider.
Foto: Epsteins files / Department of JusticeBlant dokumentene lagt på bordet var disse tre bildene av et inntil videre ukjent sted.
Foto: Epsteins files / Department of JusticeNesten 500 bilder senere dukker skrivebordet opp igjen i materialet med lukkede skuffer.
Foto: Epsteins files / Department of JusticeHer sett fra en annen vinkel.
Foto: Epsteins files / Department of JusticeFoto: Epsteins files / Department of Justice
På bordet står flere innrammede bilder, deriblant et tidligere kjent bilde av Donald Trump, konen Melania og Epstein (bilde nummer tre fra høyre).
Foto: Epsteins files / Department of JusticeFoto: Epsteins files / Department of Justice
Enda 400 dokumenter senere dukker bordet opp igjen i materialet, men med den venstre skuffen delvis tømt.
Foto: Epsteins files / Department of JusticeFoto: Epsteins files / Department of Justice
Det dukker igjen opp senere der det tidligere kjente bildet av Trump, konen Melania, Epstein og Ghislaine Maxwell kan skimtes i den venstre skuffen.
Foto: Epsteins files / Department of Justice
Bildet står utstilt på det samme bordet som bildene av Trump ble funnet i en skuff, og viser Trump, konen Melania Trump, og Jeffrey Epstein. Bildet av de tre er tidligere kjent.
Debatt om Justisdepartementets uavhengighet
Demokratenes leder i Senatet, Chuck Schumer, rettet ramsalt kritikk mot Justisdeperatementet og Trump og anklagde dem for å dekke over Trumps «ekle fortid».
Visejustisminister Blanche har tidligere avvist at departementet har blitt beordret å sladde materiale som involverte Trump.
Det har tidligere blitt sådd tvil om Blanches uavhengighet. Han forsvarte Trump under rettssakene mot ham i New York i 2024. Blanche sikret også Ghislaine Maxwell en mer behagelig soning én uke etter han intervjuet henne i fengsel.
Visejustisminister Todd Blanche snakker under en pressekonferanse i Det hvite hus mens Donald Trump og justisminister Pam Bondi lytter.
Foto: Jonathan Ernst / Reuters / NTB– At vi tok ned et bilde, et enkelt bilde, fordi president Trump var på det er til å le av, sa Blanche til NBC News.
TV2s USA-kommentator Eirik Bergesen mener Justisdepartementet ikke operer uavhengig.
– Det har hele tiden fungert som Trumps nyttige instrument.
Eirik Bergesen
En egen lov slo fast hvordan Epstein-dokumentene skulle frigis. Alt som ble sladdet skulle forklares, men det har ikke skjedd, forklarer Bergensen.
– Det kan godt være at det Blanche sier er riktig, men alt handler om å kjøpe seg tid. Målet er å vise minst mulig på et senest mulig tidspunkt, sier USA-eksperten.
Ketil Raknes, ekspert i politisk kommunikasjon ved Høyskolen Kristiania, sier Justisdepartementet er satt i en helt umulig situasjon.
Ketil Raknes
- Leder for Institutt for kommunikasjon, Høyskolen Kristiania
- Ekspert på politisk kommunikasjon
– Trump og republikanerne har prøvd å gjøre alt de kan for å holde tilbake publisering av dokumentene. Uansett hva de gjør nå vil de bli beskyldt for å holde noe tilbake, forklarer Raknes.
– Det som henger over er mistanken om at man prøver å skjule noe og beskytte Trump.
Samtidig som det fjernede «skuffebildet» ble lastet opp igjen rettet Justisdepartementet kritikk mot Biden- og Obama-administrasjonene i en pressemelding.
– Hva betyr det at departementet retter politisk skyts mot tidligere administrasjoner?
– Det viser at Justisdepartementet har mistet all uavhengighet under Trump. De har blitt et politisk instrument som Trump kan bruke til å forfølge sine fiender, sier Raknes.
– Det er trist at den amerikanske rettsstaten ikke fungerer lenger.
Brukes bildene i et politisk spill?
I dokumentene frigitt fredag var Trump nær fraværende. Dette i motsetning til Bill Clinton, som figurerer på flere bilder.
I tidligere frigitte dokumenter av demokratenes tilsynskomité i Representantenes hus, var Trump derimot nevnt over 1500 ganger ifølge en opptelling av CBC.
De tidligere frigivelsene var ikke regulert av loven som skulle sikre transparens i motsetning til dokumentene frigitt fredag.
Med Epstein-saken har demokratene endelig fått en sak de kan bruke mot Trump, og lekke litt og litt som setter Trump i et dårlig lys, forklarer Raknes.
Dette er ett av bildene tidligere frigitt av demokratene i undersøkelseskomitéen i Representanes hus. Bildet viser Donald Trump som poserer med en gruppe kvinner. Det er ikke kjent hvem som har tatt bildet eller hvor de er tatt.
Foto: House Oversight Democrats / AFP / NTB– Trumps problem er at han selv fremsatte konspirasjoner om Epstein-dokumentene. Han har fått sine egne tilhengere til å tro at det finnes noe her.
Blanche har anklaget demokratene for å ha tidligere valgt ut materiale som sverter Trump.
I november beordret Trump Justisdepartementet å undersøke Epsteins og Clintons bånd, men de har inntil videre ikke ført frem til en siktelse, sa visejustisministeren.
Visepressekretær i Det hvite hus, Abigail Jackson, impliserte igjen Clintons kriminelle tilknytning i en post på X, sammen med et bilde av Clinton i et badekar ved siden av en sladdet kvinne.
Et bilde av tidligere USAs president Bill Clinton i et boblebad er blitt frigitt fredag av justisdepartementet. Bildet har et filnavn som indikerer at det er fotografert i Brunei.
Foto: Epsteins files / Department of JusticeFlere bilder fra det som ser ut som samme kveld viser Clinton i selskap med Epstein, Ghislaine Maxwell og flere.
Foto: Epsteins files / Department of JusticeFoto: Epsteins files / Department of Justice
To av bildene tatt fra en annen vinkel viser Clinton se i retning av en video prosjektert på en skjerm.
Foto: Epsteins files / Department of JusticeI tillegg til den sladdede kvinnen, viser bildene Ghislaine Maxwell i bassenget med Clinton.
Foto: Epsteins files / Department of Justice
En talsperson for Clinton, Angel Ureña, avviste Clintons kriminelle tilknytning i en uttalelse, og hevdet Det hvite hus brukte Clinton for å rette fokuset vekk fra dem selv.
Trump har klart å ta liv av mange andre saker, men denne saken har kommet helt ut av kontroll, sier Raknes.
Aktivister projiserte et bilde av Trump og Epstein på Windsor slott under Trumps statsbesøk til Storbritannia i september som fikk bred internasjonal oppmerksomhet.
Foto: Phil Noble / Reuters / NTB– Han forsøker å bruke konspirasjonsteorier når det tjener han, og avlive dem når de skader han.
USA-kommentator Bergesen mener frigivelsen av dokumentene handler om å vise at Trumps rolle i Epsteins liv var minimal. I stedet rettes fokuset mot andre, spesielt profiler fra demokratene.
Andrew Mountbatten-Windsor, tidligere prins Andrew, ligger på fanget til anonymiserte kvinner. I bakgrunnen står straffedømte Ghislaine Maxwell.
Foto: USAs JustisdepartementEt bilde av tidligere USAs president Bill Clinton i et boblebad er blitt frigitt fredag. Bildet har et filnavn som indikerer at det er fotografert i Brunei.
Foto: Epsteins files / Department of JusticeDe nye dokumentene som er blitt publisert viser blant annet Michael Jackson sammen med Epstein.
Foto: Epsteins files / Department of JusticeClinton figurerer på flere bilder, her med en kvinne som er sladdet.
Foto: Epsteins files / Department of JusticeDe nye dokumentene viser også et bilde av den amerikanske milliardæren og forretningsmannen Les Wexner.
Foto: Epsteins files / Department of JusticeRolling Stones-vokalist Mick Jagger og Bill Clinton står rundt en kvinne med sladdet ansikt.
Foto: Epsteins files / Department of JusticeEkskona til prins Andrew, Sarah Ferguson, sammen med en kvinne som er sladdet.
Foto: Epsteins files / Department of JusticeTidligere Storbritannias ambassadør til USA, Peter Mandelson, sammen med Epstein.
Foto: Epsteins files / Department of JusticeI filene finnes det flere bilder av den franske modellagenten Jean-Luc Brunel, som angivelig skal ha gitt Epstein tilgang til mange unge jenter. Han ble funnet død i fengsel 2022.
Foto: Epsteins files / Department of Justice
– Denne saken er den perfekte illustrasjonen på hele Trump-perioden, sier Bergesen.
Kritikken mot sammenvevingen av finanseliten og den politiske eliten i USA var sentral i Trumps valgkamp, forklarer kommentatoren.
– Men han er det perfekte eksemplet på det selv. Hans fremste retoriske redskap er å skifte oppmerksomheten vekk fra ham selv mot andre.
Publisert 22.12.2025, kl. 19.09




















English (US)