Er matgrunnlaget for torsk blitt borte?

2 hours ago 2



Jeg leste med interesse om negativ utvikling i torskebestanden langs kysten.

Denne velvoksne torsken ble tatt ved Randøyene i 2016. Foto: Heida Gudmundsdottir

Oppdatert: 1 minutt siden

Du leser nå et debattinnlegg. Det uttrykker innsenderens mening.

Jeg fyttet til Lillesand for 11 år siden, og fisker gjennom hele året. Fisker mye med bunnsnøre og agn. Spesielt ett sted kunne jeg normalt hente middag bestående av torskefisk bestandig. Det ble også mye leppefisk på kroken.

Etter flere år med omfattende fiske etter leppefisk, ble det slutt med både leppefisk og torsk av brukbar størrelse. Jeg kunne få mye undermåls torsk, men ikke av brukbar størrelse.

For meg virker det som om maten for torsk for å spise seg stor, er forsvunnet. Jeg tror det hjelper lite med fredning, hvis matgrunnlaget for torsk over 30/40 cm er borte.

De to siste vintrene har det også blitt helt dødt for all type fisk fra desember til mars/april, også på bunnsnøre med agn.

Publisert: tirsdag 25. november 2025 kl. 16:00 Oppdatert: 1 minutt siden

Read Entire Article