Men:
– Vi har ikke tenkt å gjøre voldsomme løft i pris på dette, sier Solberg.
I dette intervjuet med TV 2 legger Solberg frem en garanti for velgerne:
Krone for krone
For hver krone Høyre bruker på å øke barnehageprisen, skal barnetrygden for barn inntil seks år økes med det samme kronebeløpet.
– Planen vår er å øke barnetrygden og at en del av det finansieres ved å øke barnehageprisen, sier Solberg.
Hun legger til:
– Vi øker ikke barnehageprisene uten at vi øker barnetrygden tilsvarende.
– Krone for krone?
– Ja. Krone for krone, sier Solberg.
Etter Ap-regjeringens budsjettavtale med SV og Senterpartiet før sommeren er maksprisen for ett barn i barnehage i dag på 1200 kroner per måned. Da Erna Solberg var statsminister i 2021 var prisen 3230 kroner.

Lover ingen sum
Solberg vil ikke sette noen begrensning for hvor høy maksprisen kan bli dersom hun igjen får regjeringsmakt.
– Det er mange ting vi ikke setter et tak på. Vi har ikke noen planer om å øke barnehageprisen som ikke dreier seg om at vi ikke egentlig skal øke barnetrygden.
– Du kan ikke sette noen makspris?
– Nei, vi kan ikke sette det for fire år fremover. Det må vi vurdere for hvert enkelt budsjett. Det vil være avhengig av familieøkonomiens utvikling. Men alle barnefamilier i Norge kommer økonomisk bedre ut av vårt grep, sier Solberg.
I etterkant av dette intervjuet har Solberg bedt om å få legge til dette:
– Poenget vårt er at vi vil øke barnetrygden og la barnefamiliene disponere mer penger selv. Dersom barnehageprisen må økes noe for å finansiere dette, vil det være snakk om veldig lite og helt sikkert mye mindre enn de 3230 kronene den kostet før, sier Solberg.
Prisen ikke viktig
Solberg mener det ikke er hvilket beløp som står på fakturaen fra barnehagen som er det avgjørende.

– Tror du ikke det betyr noe for foreldre hvilket beløp det står på regningen de får?
– Nei. Ikke når du får akkurat like mye, du får det samme beløpet i barnetrygd pluss skattelettelser, så betyr det ikke noe.
Vil legge debatten død
Solberg reagerer på fremstillingen av at Høyre har et selvstendig ønske om å øke barnehageprisen, og sier det isteden er en konsekvens av hennes mål om å øke barnetrygden.
– Vi har ikke en plan om å øke barnehageprisen. Vi har en plan om å øke barnetrygden i Norge, og i den sammenhengen vil vi se på at vi kan øke barnehageprisen for å være med på å finansiere barnetrygden og annet, sier Solberg.
Hun forklarer Høyres plan for å kompensere økt barnehagepris slik:
– Familiene som har de laveste inntektene får allerede gratis tid i barnehagen, og denne ordningen vil vi utvide til å gjelde veldig mange flere. Alle disse vil komme betydelig ut i pluss om de i tillegg til gratis tid i barnehagen, får utbetalt økt barnetrygd som de kan disponere selv. På toppen kommer store lettelser i inntektsskatten, sier Solberg.

Medlem i Høyres ledelse, Peter Frølich, mener avklaringene Erna Solberg og han nå gir bør sette punktum for barnehage-angrepene fra venstresiden på Høyre.
– Vi kan bare legge denne debatten død. Det er kommet feilaktige anklager om at vi gjør barnehagen dyrere. Det kommer vi ikke til å gjøre. Barnefamilier kommer bedre ut med oss, fordi de får eventuelle prisøkninger kompensert med økt barnetrygd. I tillegg kommer det skattelettelser med oss, sier Frølich.
Bra med lavere pris?
Frølich mener det er bedre at familiene selv kan styre de ekstra pengene enn at staten skal bestemme at det skal brukes på lavere pris i barnehagene.
– Hvis du tar det på barnetrygden, så gir det barnefamiliene en økt fleksibilitet. Det er en universell ordning, som enkelt styrker barnefamilienes økonomi. Da sørger vi for at alle familier kan håndtere den prisen som eventuelt måtte justeres.

Arbeiderpartiets nestleder Tonje Brenna advarte i TV 2 tidligere i valgkampen mot at Høyres politikk ville føre til færre barn i barnehagene.
– Er det et mål for Høyre at barn skal gå i barnehage?
– Ja, svarer Solberg kontant.
– I utgangspunktet er barnehage en glimrende måte å sørge for læring og integrering i oppveksten. Men det må også være en valgfrihet i bunn, sier Peter Frølich.

Nå er den her:
Prøv TV 2s valgomat
– Erna svarte umiddelbart «ja». Er du enig i at det er et mål at flest mulig barn går i barnehage?
– Kall det gjerne et mål. Men det er også viktig med valgfriheten, sier Frølich.
– Er det bra at barnehageprisen har gått ned?
– Det kommer an på hvordan det slår ut på kassalappen. Det er sluttsummen som teller, sier Frølich.
– Det er ikke gitt at billigere barnehage er bra, isolert sett?
– Det er ikke gitt det, nei, sier Frølich.
– Nei, sier Solberg.
Både han og Solberg har hatt hver sine barn i barnehage – og begge startet tidlig.
– Jeg var en ond mor, for jeg sendte mine barn i barnehage da de var ti og elleve måneder i barnehage. Det ble trygge voksne av de også, sier Solberg med et glimt i øyet.
Frølich vitser med:
– Da jeg er kanskje en ond far også, for jeg sendte de i barnehage da de var ti-elleve måneder gamle, sier Frølich, mens de begge ler rått.