Akkurat nå
Et klart flertall i EU-parlamentet ber EU-institusjonene om å jobbe aktivt for at Norge, Island og Grønland blir EU-medlemmer.
Tirsdag vedtok utenrikskomiteen i parlamentet en omfattende rapport om saken, skriver nisjeavisa Energi og klima.
Den slår fast at EU må «utforske dypere samarbeid» med Norge, også «gjennom muligheten for en norsk tilslutning til EU», og «den mulige inkluderingen av Norge» i sikkerhetsforpliktelsen i EU-traktaten.
Den speiler Natos artikkel fem og går ut på at alle medlemsland lover å komme til unnsetning om et land blir angrepet.
Blant grunnene til at EU-parlamentet ser mot Norge, er olje- og gassforekomstene samt krafthandel gjennom kabler som beskrives som «uvurderlig for EUs energisikkerhet».
Et flertall på Grønland ønsker seg nå tilbake i EU etter at de gikk ut i 1985. På Island skal det innen 2027 holdes en folkeavstemning om sagaøya skal gjenoppta søknaden om EU-medlemskap.

3 hours ago
2












English (US)