Ti kilo mynter og en del sedler av en sum på nesten 30.000 kroner ble stående i skapet hjemme hos Helle Jordbræk i over to måneder.
Pengene var samlet inn av skoleelever gjennom en landsomfattende innsamlingsaksjon for barnedemens.
Da Jordbræk skulle sette dem inn på konto i foreningens bank, Sparebank 1 Østlandet, måtte hun ta pengene med seg hjem igjen.
Banken tar ikke lenger imot kontanter.
– Det er en hån mot frivilligheten, sier Jordbræk, som er leder i Nasjonalforeningen Hamarregionen demensforening.
Det var Hamar Arbeiderblad som først omtalte denne saken.
Bank i butikk fungerte heller ikke
I stedet for å ta imot kontanter i egne lokaler, har flere av bankene lagt kontanttjenestene til dagligvarebutikker gjennom ordningen «bank i butikk».
– For å sette inn rundt 30.000 kroner, måtte vi betalt omlag 3.000 kroner i gebyrer. Dette er penger som er samlet inn på dugnad og skal gå til forskning – ikke til gebyrer, sier Jordbræk.
Bank i butikk har også klare begrensninger når det gjelder hvor mange mynter det er.
– Du kan bare levere 25 mynter per valør. Når du har mange ulike valører og totalt ti kilo mynter, går det rett og slett ikke, sier hun.
Sparebank 1 Østlandet sier de har fjernet innskuddsautomater fordi færre bruker kontanter.
– Det er stadig færre kontanter i omløp, og etterspørselen etter innskuddsautomatene var lav, sier Bjørnar Michelson, kommunikasjonssjef i Sparebank 1 Østlandet.
Banken viser til kontanttjenester i butikk, men erkjenner at løsningen ikke passer for alle.
– Det er ikke optimalt når du har store mengder mynt, sier Michelson.
Han sier banken nå vil se på løsninger for lag og foreninger.
– Vi vil sette oss ned og se på hvordan vi kan gjøre dette tilbudet bedre, spesielt for lag og foreninger.
Bjørnar Michelson er kommunikasjonssjef i SpareBank 1 Østlandet.
Foto: Frode Meskau / NRKFinans Norge: – Fungerer for de fleste
Tom Staavi som er kommunikasjonsdirektør i Finans Norge sier at kontanter er et samfunnsproblem. Derfor har bankene funnet andre digitale løsninger som er tryggere og billigere.
– En veldig stor andel av kontantbruken er kriminell. Jeg sier ikke at alle som bruker kontanter er kriminelle, men det er en utfordring for samfunnet. Den utfordringen er mindre i den digitale verden som fungerer for de aller fleste, sier han.
Tom Staavi er kommunikasjonsdirektør i Finans Norge som er bankenes interesseorganisasjon,
Foto: Frode Meskau / NRKSamtidig sier Staavi at håndtering av store mengder mynter er krevende i overgangen til et mer digitalt samfunn.
For Jordbræk ble løsningen at hun kjørte 12 mil fram og tilbake fra Hamar til sin egen bank på Flisa der de fortsatt tar imot kontanter.
– Jeg brukte en arbeidsdag på dette.
Hun mener dette fungerer dårlig for lag og foreninger som samler inn penger på dugnad.
– Så lenge kontanter er et lovlig betalingsmiddel, må det også være mulig å levere dem, sier hun.
Publisert 16.12.2025, kl. 07.23















English (US)