DEBATT: Jeg er enig med Hein Berdinesen i at formuesskatten har fått uforholdsmessig stor plass i valgkampen – noe han selv har bidratt til gjennom flere leserinnlegg i Stavanger Aftenblad, senest torsdag 21. august.
Astrid Simone Møkster
PhD -kandidat Universitetet i Jönköping & 2. generasjonseier i Simon Møkster Rederi
Publisert: Publisert:
Nå nettopp
Debatt
Dette er et debattinnlegg. Innlegget er skrevet av en ekstern bidragsyter, og kvalitetskontrollert av Aftenbladets debattavdeling. Meninger og analyser er skribentens egne.
Vi bedriftseiere er først og fremst opptatt av verdiskaping: å levere gode produkter og tjenester, skape trygge arbeidsplasser og videreutvikle virksomhetene våre. Dessverre henger formuesskatten tett sammen med vår evne til nettopp dette.
Skatten svekker konkurransekraften til norske bedrifter, fordi våre utenlandske konkurrenter ikke har de samme eierkostnadene. Vi må ta ut penger fra bedriftene for å dekke formuesskatt og utbytteskatt – penger vi heller ville investert i innovasjon og vekst.
Kom på besøk!
Hein Berdinesen, dra på flere bedriftsbesøk i valgkampen. Kom gjerne innom rederiet vårt på Tasta – vi vil gjerne snakke om hvordan det kan etablere nye verdikjeder for karbonfangst og -lagring, hvordan Stavanger havn og basene i Dusavik og Tananger kan få mer strøm slik at våre fartøy alltid kan kobles til strøm når vi ligger ved kai, hvordan politikere, arbeidsgivere og arbeidstakere kan jobbe sammen for å redusere sykefraværet, og opprettelse flere utdanningsplasser innen maritime fag.
Rederiet vårt har de siste årene gjort betydelige investeringer for å redusere utslipp, blant annet ved å installere batterier for hybriddrift og landstrømanlegg. I samarbeid med forskere, utstyrsleverandører og andre rederier har vi utviklet et anlegg for karbonfangst. Mulighetsstudier viser at opptil 70 prosent av CO₂-utslippene kan fanges. Utfordringen er at det ennå ikke finnes en verdikjede for småskala innsamling, transport og lagring. Det er ikke forsvarlig å installere et kostbart anlegg for å demonstrere teknologien, hvis vi likevel må slippe ut CO₂-en. Vi tror karbonfangst og -lagring er et viktig steg mot nullutslipp – en løsning vi kan ta i bruk nå, mens vi fortsetter å utvikle alternative drivstoff og nye teknologier. Vi vil gjerne høre dine tanker om utbygging av grønne verdikjeder.
Rikere og likere
Dessverre preges debatten av et narrativ der de rike fremstilles som problemet, og økonomien som et nullsumspill. Den svenske samfunnsøkonomen og historikeren Daniel Waldenström har i sin bok om vestlig økonomisk historie vist at vi har blitt både rikere og likere de siste 100 årene. I 1900 eide «folket» 25 prosent av verdiene i Sverige gjennom bolig og pensjonssparing, mens «eliten» eide resten gjennom jordbruk og bedriftseierskap.
Siden 1950-tallet har Europa opplevd en eierdemokratisering. I dag utgjør bolig og pensjonssparing 75 prosent av verdiene, mens jordbruk og bedriftseierskap står for 25 prosent. Jeg vil tro vi finner en tilsvarende velstandsvekst og eierdemokratisering i Norge. Waldenström fremhever entreprenørenes rolle i økonomisk utvikling og advarer mot å skattlegge bedriftseierskap, da det er samfunnsøkonomisk uheldig. Jeg håper Daniel Waldenström inviteres til årets Kåkånomics – hans innsikt fra økonomisk historie kan tilføre verdifulle perspektiver til debatten.
Publisert:
Publisert: 25. august 2025 15:50