Den kinesiske presidenten gikk lenger enn tidligere i sin vurdering av Russlands krig.
Det skal Xi Jinping ha sagt til Donald Trump under deres møte i Beijing forrige uke, ifølge Financial Times, som siterer flere personer kjent med den amerikanske vurderingen av toppmøtet.
Uttalelsene fra Xi om Vladimir Putins beslutning om å invadere Ukraina i 2022 skal ha gått lenger enn det den kinesiske lederen tidligere har gitt uttrykk for. En person som kjenner til Xis møter med tidligere president Joe Biden, sier at selv om samtalene var «ærlige og direkte», ga ikke Xi den gang noen vurdering av Putin og krigen.
Avsløringen kommer samtidig som Putin ankommer Kina tirsdag for et toppmøte med Xi – bare fire dager etter at den kinesiske presidenten tok imot Trump.
Foreslo samarbeid mot straffedomstolen
Under møtet i Beijing skal Trump også ha foreslått at USA, Kina og Russland burde gå sammen for å bekjempe Den internasjonale straffedomstolen (ICC), ifølge kildene FT har snakket med. Trump skal ha hevdet at de tre landenes interesser er sammenfallende.
Det hvite hus ville ikke kommentere uttalelsene. Trump-administrasjonen har tidligere markert sterk motstand mot ICC, som de anklager for politisering og maktmisbruk.
Krigen i Ukraina har utviklet seg til en fastlåst situasjon etter fire år, særlig etter at Kyiv har blitt svært effektiv med droneangrep mot russiske mål.
Søndag gjennomførte Ukraina droneangrep nær Moskva, som Volodymyr Zelenskyj omtalte som «fullt ut berettiget».

4 days ago
17







English (US)