FN: Kraftig El Niño på vei – mer ekstremvær i vente

2 hours ago 3



En kraftig utgave av værfenomenet El Niño er i rask utvikling, ifølge prognoser fra Verdens meteorologiorganisasjon (WMO).

En person på vandring i et tørkerammet område i delstaten Amazonas i Brasil under den forrige El Niñoen i 2023. Foto: Edmar Barros / AP / NTB

Publisert: 03.07.2026 14:28

Dermed må mange deler av verden forberede seg på mer ekstremvær.

– El Niño-forhold er allerede på vei og anslås å styrke seg raskt til en kraftig hendelse, sier Celeste Saulo, som leder FN-organisasjonen WMO.

– Det vil øke risikoen for tørke og kraftig regn, hetebølger på land og marine hetebølger i mange regioner.

Ifølge en oppdatering fra WMO fredag ventes det at El Niño raskt vil utvikle seg og bli kraftigere i perioden fram til september.

Enda varmere

El Niño er et naturlig fenomen, med utgangspunkt i sjøtemperaturer i Stillehavet, som påvirker været over store deler av kloden. Det pleier å oppstå med to til sju års mellomrom.

Typisk fører El Niño til tørke i noen deler av verden og uvanlig mye nedbør andre steder. I tillegg får temperaturene et midlertidig ekstra løft – på toppen av den gradvise globale oppvarmingen.

Allerede i midten av juni fastslo amerikanske eksperter at en ny El Niño var i gang. Og dette bekreftes nå av WMO.

Tidligere har forskere advart om at årets utgave av værfenomenet kan bli svært kraftig.

– Handler i forkant

I Norge varslet regjeringen fredag at de vil bruke 30 millioner kroner på å hjelpe land som kan bli rammet av El Niño.

– Vi vet at El Niño vil føre til mer tørke, flom og ekstremvær i en rekke allerede utsatte områder. Ved å handle i forkant kan vi redde liv og redusere behovet for nødhjelp senere, sier utviklingsminister Åsmund Aukrust (Ap) i en uttalelse.

Pengene skal gå til FN-organisasjonene WFP og FAO og brukes i 22 høyrisikoland. Blant disse er Afghanistan, Haiti, Somalia, Sudan og Palestina.

Unntakstilstand i Peru

Målet er å hjelpe folk før de mister avlinger og tilgang på mat.

– Å bidra til at varslede kriser blir mindre på grunn av tidlig innsats, er noe av det mest effektive vi kan gjøre, sier Aukrust.

Et utsatt land hvor myndighetene allerede tar grep, er Peru. Her ble det torsdag erklært unntakstilstand i om lag 40 prosent av landet. Årsaken er høy risiko for kraftig regn relatert til El Niño.

Den forrige El Niñoen varte fra 2023 til 2024. Varmerekorder ble den gang slått i en lang rekke land, og 2024 er det varmeste året som noen gang er registrert på kloden.

Effektene av årets El Niño ventes å påvirke verden også i 2027.

Read Entire Article