Terrorangrepet mot det jødiske miljøet i Sydney skaper reaksjoner også i Norge.
Publisert: 14.12.2025 12:47
Minst 12 personer er drept i skytingen ved Bondi Beach i Sydney søndag morgen norsk tid. 29 personer er brakt til sykehus, og flere har oppsøkt sykehus på egen hånd.
– Helt uakseptabelt og svært alvorlig
Statsminister Jonas Gahr Støre sier i en uttalelse at han vil følge opp angrepet med dialog med det jødiske miljøet i Norge.
– Norge fordømmer terrorangrepet i Sydney. Det som har skjedd er dypt opprørende og skremmende. Australsk politi har opplyst at dette etterforskes som et målrettet angrep mot den jødiske befolkningen, på den første dagen av den jødiske høytiden Hanukka. Det er helt uakseptabelt og svært alvorlig, skriver Støre i en uttalelse til pressen.
– Den norske regjeringen står sammen med det jødiske miljøet i Australia og i Norge. Det skal være trygt å være jøde. Regjeringen vil ha dialog med det jødiske miljøet i Norge i dagene som kommer.
Politiets sikkerhetstjeneste (PST) sier til NTB at trusselnivået mot jødiske interesser i Norge ikke blir endret etter terrorangrepet, ettersom det allerede er skjerpet.
– Allerede høsten 2023 skjerpet vi trusselen mot jødiske interesser i Norge. Den vurderingen er uforandret pr. nå, sier kommunikasjonsrådgiver Martin Bernsen i PST.
Ervin Kohn: – Se opp for forsøk
– Ved flere anledninger har ting som jeg har pekt på som jødehat blitt avfeid som israelkritikk. Det blir vanskelig å gjøre denne gangen, sier Ervin Kohn til Aftenposten.
Den profilerte samfunnsdebattanten var leder for Det mosaiske trossamfunn frem til 2023, og har en rekke ganger uttalt seg om antisemittisme i media.
Han advarer mot å omtale søndagens angrep i Sydney som noe annet.
– Det blir vanskelig å gjøre denne gangen. Men se opp for forsøk. En variant kan være at det var angrep på sionister, sier han.
Politiet i Oslo: – Er spesielt årvåkne
Aftenposten har vært i kontakt med operasjonssentralen til Oslo politidistrikt. De sier de er kjent med hendelsen i Sydney.
– En sånn hendelse gjør at vi er spesielt årvåkne, sier operasjonsleder Sven Martin Ege.
– Har dere foretatt dere noe konkret i forbindelse med angrepet? Er det for eksempel økt bemanning utenfor Synagogen i Oslo?
– Jeg kan ikke gå inn på sikkerhetstiltak vi gjør, men vi har en tilstrekkelig bemanning. Og vi har en årvåkenhet inn mot arrangementer som skal finne sted i denne perioden.

8 hours ago
2











English (US)