Forsker: Tror dronene kan være feilprogrammert

5 days ago 1



Polen har skutt ned flere russiske droner i polsk luftrom. Det kan ha vært en provokasjon, mener eksperter.

Polens statsminister Donald Tusk hadde onsdag morgen et møte med landets forsvarsledelse om hendelsen. Foto: Kacper Pempel / Reuters / NTB
  • Henrik Giæver

Publisert: 10.09.2025 09:13 | Oppdatert: 10.09.2025 14:47

Kortversjonen

– Jeg tror det mest sannsynlige er at de er på avveie, sier sjefforsker Tor Bukkvoll hos Forsvarets forskningsinstitutt (FFI) til Aftenposten.

Flere russiske Shahed-droner ble i natt skutt ned langt inn over grensen i Polen.

Polens statsminister Donald Tusk hadde onsdag morgen et krisemøte med forsvarsledelsen. Han har omtalt hendelsen som en bevisst provokasjon.

Ifølge ukrainske analytikere fløy minst 5–6 russiske droner over grensen. Stemmer dette, er det i så fall den største russiske krenkelsen av luftrommet i et Nato-land noensinne.

Det russiske forsvarsdepartementet avviser at de har planlagt et angrep mot Polen, men har så langt ikke forklart hva som har skjedd.

Dette bildet viser en skadet russisk drone på utstilling i Kyiv. Det er denne type droner Russland bruker i de stadige angrepene mot Ukraina.  De veier rundt 250 kilo, har en liten forbrenningsmotor med propell og et vingespenn på 2,5 meter. De bærer en sprengladning på rundt 50 kilo. Fordi de eksploderer når de treffer målet, omtales de gjerne som selvmordsdroner. Foto: Efrem Lukatsky / AP / NTB

Bukkvoll, som er Russland-ekspert, tror altså det mest sannsynlig at det er snakk om droner som har kommet ut av kurs, men:

– Om man skal være litt mer konspiratorisk, kan man tenke at de «lot dem» komme på avveie. Enten for å teste Polens evne til å forsvare seg, eller for å vise den polske befolkningen at det koster å støtte Ukraina.

Tor Bukkvoll

Sjefforsker ved Forsvarets forskningsinstitutt (FFI).

Førsteamanuensis Lars Peder Haga ved Luftkrigsskolen mener det er lurt å ha is i magen og vente på mer informasjon før man konkluderer med hvorfor dronene havnet over Polen.
Hvis dronene ikke var ment å fly over Polen, kan det være tre grunner til at de havnet på avveie, mener Haga:

  1. En teknisk feil som har gjort at styringssystemene ikke har virket som de skal
  2. En programmeringsfeil, at det rett og slett er lagt inn feil koordinater i ruten til dronene
  3. De kan være utsatt for jamming av ukrainsk luftvern, slik at de har fått forstyrrede signaler. Dette brukes mye av Ukraina for å sette dronene ut av kurs.

Programmeringsfeil?

– Hva mener du er mest sannsynlig har skjedd her?

– Min vurdering er at dette mest sannsynlig var en feil på ett eller annet plan, enten i programmeringen eller en sum av forskjellig teknisk svikt. Russland har økt droneangrepene kraftig i volum de siste månedene, og man kan se for seg at de må trene opp nye programmerere, at de er slite og gjør feil, sier han.

– Det som kan tale for at dette var bevisst, er rapporter om at de fleste dronene så ut som de fulgte en ganske bestemt bane og gikk tilbake i ukrainsk luftrom, og at det var så mange, sier han.

Han har også notert seg at russiske militærbloggere mener det kan dreie seg om en falsk flagg-operasjon for å forsvare at Nato flytter luftforsvaret sitt inn i Ukraina.

– Jeg har ingen tro på at dette er riktig, men jeg mener det sier noe om sannsynligheten for at dette var en feil. Det er ikke i Russlands interesse at Nato skal engasjere seg mer inne i Ukraina, sier han.

Bildet viser en av dronene som ble liggende igjen i Polen etter angrepet. Bildene av denne typer på at det er en såkalt narredrone, som er laget av isopor eller annet lett stoff, og som brukes for å utmatte ukrainsk luftvern.

– Må ses i sammenheng

Russland-forsker Jakub M. Godzimirski ved Norsk utenrikspolitisk institutt (Nupi) er imidlertid ikke like sikker på at det er snakk om et uhell.

– Hvis det er én drone som krysser denne grensen, så kan det være et uhell, men polske medier mener det er mer enn ti droner. Da er det ikke et uhell, men en større operasjon, sier han.

Jakub M. Godzimirski

Forsker ved Norsk utenrikspolitisk institutt (Nupi)

Han mener hendelsen må ses i sammenheng med den russisk-belarusiske militærøvelsen Zapad 2025, som avholdes i september.

– Det er en aggressiv militærøvelse, der de skal teste Belarus og Russlands evne til å drive krig mot Nato, forklarer Godzimirski.

Han tror Russland kan ha ønsket å teste det polske luftforsvaret, samtidig som de vil se hvordan Nato reagerer på et slikt angrep.

– Trolig en provokasjon

– Vårt luftrom ble krenket av stort antall russiske droner. Det er trolig en provokasjon, uttalte Polens statsminister Donald Tusk onsdag morgen.

– Jeg er i konstant kontakt med generalsekretæren i Nato og våre allierte, forsikret Tusk på X.

Litt før klokken 8 opplyste det polske forsvaret at luftoperasjonen med egne og allierte fly var avsluttet. Nederlandske F-35 jagerfly deltok i operasjonen.

En eksplosjon over Ukrainas hovedstad Kyiv under nattens angrep. Foto: Gleb Garanich / Reuters / NTB

Også Palle Ydstebø ved Krigsskolen avviser at det er snakk om et uhell.

– Dette er litt for systematisk. Det er litt for stort antall, sier Ydstebø til NRK.

Tror ikke på eskalering

Uansett om hendelsen var en bevisst provokasjon fra Russland eller ikke, tror ikke Bukkvoll hos FFI at det kommer til å resultere i en eskalering.

– For det første har Russland mer enn nok med den krigen de holder på med – de har ikke kapasitet til å starte en krig mot Nato i tillegg, sier han.

– Dessuten – om de ville prøve å ta over Polen, ville de ikke startet med et lite droneangrep.


Lytt til ekstraepisoden av Forklart: Hva vil russerne? Hva gjør Nato? Og hva er artikkel 4 i Nato-charteret?

Read Entire Article