Funnet død i Lofoten:
BODØ (TV 2): En ubebodd øy, dyre merkevarer, en sjelden ring og en uidentifisert kjempe på over to meter. Politiet står helt uten spor etter at en død mann ble funnet på øya Mosken i Lofoten.
Publisert 03.07.2026 16:41
– Vi vet lite om hendelsesforløpet eller identitet. Vi har derfor valgt å gå ut med detaljer for å få tips og hjelp, sier Jørgen Bunk Olsen, politiadvokat ved Nordland politidistrikt.
Det var fredag 12. juni at en gruppe strandryddere gjorde det rystende funnet på Mosken – den værbitte og ubebodde øya som ligger midt i den beryktede Moskenstraumen, mellom Lofotodden og Værøy.
I fjæresteinene lå en død mann.
Til tross for at politiet denne uken gikk ut med en etterlysning, står Nordland politidistrikt fremdeles uten svar på de mest grunnleggende spørsmålene: Hvem var han – og hvordan havnet han på denne veiløse, øde øya?
– Vi har fått inn noe tips, og vi ettergår de alle, men dessverre uten resultater så langt, sier Olsen.
Det mest iøynefallende sporet politiet sitter på, er en ring mannen bar på fingeren. Ringen er i hvitt gull, dekorert med én blå og én hvit stein.
Den omkomne beskrives som en fysisk stor mann på to meter og 48 i skostørrelse. Han anslås til å være i 40–60 årene.
Funnet av strandryddere
Etter de tekniske undersøkelsene av avdøde, anslår politiet at mannen omkom mellom én og fire uker før han ble funnet ved en tilfeldighet av noen strandryddere den 12. juni.
Ettersom Mosken er helt ubebodd og kun besøkes sporadisk av sauebønder, fiskere eller turgåere, er det uvisst nøyaktig når mannen kom til øya, eller om han har drevet i land fra havet.
Moskenstraumen er en av verdens sterkeste havstrømmer, noe som gjør det utfordrende å fastslå nøyaktig hvor en eventuell druknet person kan ha falt i vannet.
– Vi vet lite om hendelsesløpet og holder alle muligheter åpne. Det var heller ingen konkrete svar vi fikk ut fra den foreløpige obduksjonsrapporten heller. Vi venter nå på den endelige rapporten, men vet ikke når den er ferdig, sier politiadvokaten.
Etterforskningen har foreløpig vært resultatløs i Norge.
Politiet har ikke lyktes med å koble den avdøde til noen av de meldte savnede personene i nasjonale registre.
Etterlyst internasjonalt
Saken har derfor nå tatt en internasjonal vending.
– Nordland politidistrikt har innledet et samarbeid med internasjonale politimyndigheter for å undersøke om mannen kan være meldt savnet i utlandet. Det er meldt inn både DNA og biometri (biologiske kjennetegn) av avdøde, sier Olsen.
Dette vet politiet om avdøde
Mann, cirka 200 centimeter høy.
Alder: 40–60 år.
Klær: Sort hettejakke (Mustang, str. XXXL), blå dongeribukse (Mustang, str. 38/36).
Sko: Tommy Hilfiger, størrelse 48.
Tilbehør: Svart Casio G-shock digitalklokke og en ring i hvitt gull med én blå og én hvit stein.
Funnsted: Mosken, en ubebodd øy mellom Lofotodden og Værøy i Nordland. Dato for funn: Fredag 12. juni. Antatt dødstidspunkt: Cirka 1 til 4 uker før funnet (mai – juni).
Politiet oppfordrer nå alle som kan ha observert noe uvanlig i området rundt Mosken, Værøy eller Lofotodden i perioden mai/juni, eller som gjenkjenner beskrivelsen av mannen, til å ta kontakt på 02800.
– Vi er takknemlige for alle tips og henvendelser vi får. Vi ber om at alle som kan han sett noe – eller har opplysninger av noen slag og å ta kontakt med oss, sier han.





English (US)