Frp og H: Regjeringen somler med desemberbarna

1 hour ago 2



  • Både forslagsstiller Høyre og Frp ber kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap) om å få opp farten.
  • Regjeringen har ennå ikke fulgt opp Stortingets vedtak om å gi barn født i desember rett til barnehageplass tidligere enn i dag.
  • Desemberbarn må ofte vente lengst på barnehageplass, noe som kan tvinge foreldre til å ta ulønnet permisjon.
  • Kunnskapsdepartementet arbeider med å utrede et lovforslag om saken - som må ut på høring.

Det er snart et «svangerskap» siden et overveldende flertall på Stortinget gikk inn for å gi barn født i desember rett til barnehageplass fra de er ett år.

Mange hadde ventet at regjeringen tok inn noe om denne retten i sitt forslag til statsbudsjett.

Ingen fant noe.

Mange hadde også ventet at regjeringen og Kunnskapsdepartementet fulgte opp stortingsvedtaket.

Ingen har hittil sett noe.

 Gøran Bohlin / VGJENS OG JENS: Både statsministeren og finansministeren ble med da kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun hentet sønnen Jens i Madlavoll barnehage i valgkampen. Foto: Gøran Bohlin / VG

Nå etterlyser både forslagsstiller Høyre og Frps nye barnehagepolitiker Simen Velle at kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap) tar rennafart.

Fødende i desember bakerst

– Det var jo vårt forslag som fikk flertall etter at Ap snudde sist vår, og vi hadde forventet at de fulgte dette opp. Vi fikk mange henvendelser fra nybakte desemberforeldre som var kjempeglade for at Stortinget gjorde vedtaket. Men nå blir jo ikke dette gjennomført tidsnok til at de får nytte av vedtaket, beklager trebarnsmamma og leder i Høyres kvinneforum, Sandra Bruflot.

– Og det kommer jo heller kanskje ikke tidsnok til at barna som blir født i desember i år – får nytte av det, supplerer tobarnsmor og leder i Utdanningskomiteen, Mathilde Tybring-Gjedde (H).

Stortingsvedtaket

«Stortinget ber regjeringen fremme nødvendige lovforslag for å sikre at barn født i desember får rett til barnehageplass innen utgangen av den måneden barnet fyller ett år, på lik linje med barn født i september, oktober og november»

Desemberbarna er de som i dag må vente lengst på barnehageplass, fordi de har ikke lovfestet rett til plass før i august året etter at de fyller ett, altså når de er ett år og åtte måneder.

Enkelt forklart:

Får du barn i desember, risikerer du å måtte gå åtte måneder uten lønn hjemme med barnet, fordi dere ikke får plass i barnehage, og fordi det er slutt på foreldrepengene.

Og akkurat nå går det jo en del ganske høygravide kvinner rundt og er litt nervøse for om de egentlig «rekker» å få rett til barnehageplass ved å føde i måneden som starter kommende mandag 1. desember, mener mammaduoen fra Høyre.

 Frank Ertesvåg / VGVANDRER: Mye vandring i korridorene for å finne kontorer og møterom for Simen Velle (Frp) som er ny på Oslobenken og i Utdanningskomiteen på Stortinget. Foto: Frank Ertesvåg / VG

Simen Velle (Frp) er ikke selv i målgruppen for retten til barnehageplass. Ennå.

Men Frps nye medlem i Stortingets utdanningskomité er like utålmodig inne i Stortingets korridorer – som Høyre-damene som sitter på en benk og venter utenfor Stortinget.

– Nå begynner vi igjen å nærme oss desember, og det er et nytt kull med barn med foreldre som kommer til å slite med å få barnehageplass.

– Nå må vi få løst dette problemet snart, krever Velle.

Vil ha effektivitet

– Du hadde forventet at det kom noe mer i regjeringens statsbudsjettforslag?

– Ja, altså når et så tydelig vedtak fra Stortinget faktisk legges på statsrådens bord, så forventer man jo at det følges opp rimelig raskt, svarer Velle.

Hva er greia med desemberbarna?

  • Retten til barnehageplass er lovfestet i Norge, men den er ikke universell.
  • Loven sier nemlig at barn født i august, september, oktober og november har rett på plass fra den måneden de fyller ett år.
  • Desemberbarn har derimot rett på plass først i august året etter at de fyller ett, altså når de er ett år og åtte måneder.
  • Barn født fra januar-juli, har rett til plass i august det året de fyller ett. Et januarbarn er dermed ett år og syv måneder. Februarbarn når de er ett år og seks måneder, også videre.
  • «Desemberbarna» blir omtalt for seg fordi det er de som i dag må vente lengst på plass, og fordi det politisk stadig vurderes å gi denne enkeltgruppen rett til plass fra de fyller ett år for å utvide retten til plass som det i dag er august-november barn som nyter best av.
  • Skulle man gitt alle barn rett til plass den måneden de fyller ett ville det kostet langt mer penger enn å kun utvide denne retten til desemberbarna.
  • Å utvide retten til plass for desemberbarna blir ofte omtalt som et ledd i på sikt å kunne gi alle barn rett til plass fra den måneden de fyller ett.

Han minner om at barnehageplass er viktig for både barna, for foreldrene og for samfunnet.

Frp ved tidligere partileder Siv Jensen overrasket nok mange da hun fant sammen med SV om det store barnehageforliket for 22 år siden.

Simen Velle mener det må gå an å komme desemberbarna i møte raskere enn det ser ut som regjeringen baler med.

– Dette her er jo barn av foreldre som kan bli nødt til å ta ulønnet permisjon, minner Velle om.

 Frank Ertesvåg / VGVENTER PÅ KARI: Sandra Bruflot og Mathilde-Tybring Gjedde venter på at kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap) snart skal komme med sitt lovforslag til fordel for desemberbarna. Foto: Frank Ertesvåg / VG

Høyres mammaduo har fått med seg bemanningskrisen i barnehagene – som VG har satt lys på i høst. VG spør om det er nok folk til å bemanne rett til plass også til desemberbarna.

– Selvfølgelig må barnehagene ha nok ansatte for at retten til barnehageplass skal være rettferdig – uansett når på året barnet blir født. Bemanningsnormen og pedagognormen skal nettopp sikre at rekruttering blir prioritert, sier de to.

Høyre foreslår dessuten å bevilge fire milliarder mer til kommunene neste år.

– Arbeider med å utrede

Ap-styrte Kunnskapsdepartementet er ikke enig i de er en sinke, men må følge spillereglene for saksbehandling.

– Ap-regjeringen sikret flertall i Stortinget slik at barn født i desember også skal være sikret rett til barnehageplass den måneden de fyller 1 år.

Bilde av Sindre Lysø (Ap)Sindre Lysø (Ap)

Statssekretær i Kunnskapsdepartementet under kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun

– Det er likevel sånn at vi er nødt til å følge reglene for lovforslag. Departementet arbeider nå med å utrede et lovforslag som vi skal sende på høring, før det blir lagt frem et lovforslag for Stortinget, skriver statssekretær Sindre Lysø i en e-post til VG.

Les også: Firedagers uke med full lønn

Han vedgår at det er krevende å skaffe nok folk som kan gjøre jobben for alle med rett til barnehageplass – når desemberbarna også får denne retten.

På tide at også desemberbarna får rett til barnehageplass raskere?

aJa, nå må regjeringen få opp farten og følge opp stortingsflertallet.bNei, det er bemanningskrise i barnehagene fra før. Den løses ikke ved å gi enda flere raskere plass.cDette vet jeg for lite om til å svare ja eller nei.

– Bemanningssituasjonen i barnehagene er utfordrende. En lovendring vil kreve fleire ansatte og større kapasitet. Arbeiderpartiet har i 2025 øremerket 416 millioner kroner til økt bemanning, og samtidig også lagt på 800 millioner kroner i de frie inntektene til kommunene for å legge til rette for økt bemanning, sa Lysø til VG før Ap og støttepartiene Sp, SV, Rødt og MDG kom til enighet om en budsjettavtale natt til onsdag.

Nå blir det 600 millioner kroner til økt bemanning i barnehagene. Og i tillegg 3 milliarder i frie inntekter til kommunene, til blant annet barnehage, skole og eldreomsorg.

– Det er ògså viktig å ta med at flere kommuner innenfor dagens lovverk prioriterer å tilby plass for barn født i desember, skriver Lysø – som er statssekretær i samme avdeling av Kunnskapsdepartementet som kunnskapsminister og i praksis barnehageminister Kari Nessa Nordtun (Ap).

Read Entire Article