Beboere rundt Ullevaal reagerer på fulle fans, urinering og søppel som ligger strødd i nabolaget før cupfinalen mellom Brann og Bodø/Glimt.
Det lukter øl i gatene rundt Ullevaal stadion.
Langs fortauskantene ligger tomme bokser, plastglass og matpapir strødd etter timer med supporterliv før cupfinalen mellom Brann og Bodø/Glimt.
Mens tusenvis av fotballfans gjør seg klare til fest og folkefest, går flere naboer på Sagene rundt med søppelsekker og koster i hendene.
Etter å ha blitt kontaktet av flere frustrerte beboere, tok VG turen til området for å se hvordan det sto til i gatene rundt stadion.
– Det har aldri vært så ille før, sier Veronica Falsen Hiis.
Sammen med datteren Lotte plukker hun søppel i gaten der de bor. Rundt dem ligger restene etter en lang oppladning til årets største norske fotballkamp.
– Primitive fotballfans
Litt lenger bort møter VG en annen beboer som er ute for å rydde. Han feier sammen gamle ølbokser og plastkopper i små hauger langs fortauet.
– Se på det her, sier han oppgitt.
– Det har aldri vært sånn før.
Han beskriver enkelte av supporterne som «primitive fotballfans» og stiller spørsmål ved hvem som egentlig har ansvaret for å rydde opp etter festen.
Kort tid senere stopper enda en nabo opp og peker oppover gaten.
– Se så ille de har griset til her. Hva er det egentlig som har skjedd?
Tisser i busker og på nabohus
Jo nærmere stadion man kommer, desto tettere blir folkemengdene og politinærværet.
Uniformerte betjenter står rundt arenaen mens glade supportere synger, roper og trekker mot inngangene.
Politiet forteller at flere personer er blitt bortvist fordi de var for beruset.
VGs reporter på stedet har også observert flere menn som urinerer både i busker rundt stadion og tett inntil private boliger i nabolaget.
Likevel beskriver politiet situasjonen som relativt rolig.
– Folk har stort sett oppført seg veldig fint, til tross for at mange er godt beruset, sier innsatsleder Kjell Jan Kverme.
Han forteller at politiet gjennom dagen har hatt tett dialog med supportervaktene, som bidrar med å holde kontroll internt i supportermiljøene.
– Vi har hatt en del ressurser som har fulgt fans og supportere gjennom dagen, sier han.
Når det gjelder alkoholforbudet i området, erkjenner han at håndhevingen ikke er mulig.
Men vi har ikke hatt noen alvorlige episoder eller pågripelser så langt i dag, sier Kverme, kort tid før kampstart.
Mens supporterne strømmer inn mot tribunene og cupfinalen nærmer seg avspark, fortsetter naboene rundt Ullevaal å rydde gatene utenfor hjemmene sine.

2 hours ago
2







English (US)