Gulsvik ber om å bli fengslet: – Han vil komme i gang

10 hours ago 3



Det tidligere supertalentet Fredrik Gulsvik (36) har bedt retten om å varetektsfengsle ham.

 Stian Lysberg Solum / NTB
SUPERTALENT: I 2007 vant en 18 år gammel Fredrik Gulsvik prisen for årets mål i Eliteserien. Fem år senere la han opp, og de siste årene har han smuglet kokain. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Publisert 23.12.2025 12:16 Sist oppdatert nå

Lørdag 13. januar i fjor smuglet den tidligere fotballspilleren Fredrik Gulsvik inn 16 kilo kokain til Oslo fra Sverige.

Ifølge tiltalen leverte han og en annen mann kokainet til en person på Ammerud, et oppdrag de utførte på ordre fra den utpekte gjenglederen Yavuz Kasap (34)

Et halvt år senere, sommeren 2024, ble Gulsvik stoppet under en ny narkotikatransport, denne gangen i Amsterdam.

Får mange år i fengsel

I bilen fant nederlandsk politi 18 kilo kokain i et skjult rom i midtkonsollen.

Gulsvik ble pågrepet og satt varetektsfengslet i en periode frem til oktober 2024.

 Stian Lysberg Solum / NTB
KORT KARRIERE: Høsten 2010 spilte Fredrik Gulsvik for Sandefjord i Eliteserien. Sommeren 2012 la han opp i en alder av 22 år. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Da han omsider gikk i avhør, erkjente han straffskyld for hele tiltalen. Det innebærer at han uansett vil bli dømt til mange år i fengsel.

Det neste halve året skal Gulsvik – og de syv andre mennene som er tiltalt i den omfattende straffesaken – vente på at rettssaken kommer opp for retten i august 2026.

Vil sone fra januar

Lille julaften ber Gulsvik selv om at Oslo tingrett varetektsfengslet ham.

– Han ønsker å ta fullt ansvar for det han har gjort, og komme i gang med soningen. Det er et bevisst og frivillig valg fra hans side, sier Gulsviks forsvarer, advokat Alexander Greaker, til TV 2.

 Erik Monrad-Hansen / TV 2
FORSVARER: Advokat Alexander Greaker i Greaker x Storrvik representerer Gulsvik. Foto: Erik Monrad-Hansen / TV 2

Greaker opplyser at den tidligere eliteserieprofilen er innstilt på å begynne soningen fra 8. januar.

– Det er mange av hans medtiltalte som nekter straffskyld. Hvordan ser han på det å skulle forklare seg i retten?

– Han synes det er en belastning å vente på at saken kommer opp i august, men han har erkjent straffskyld og gleder seg til å legge saken bak seg, sier Greaker.

Gulsvik har i et intervju med VG fortalt om hvordan stor spillegjeld gjorde ham til en narkotikasmugler.

Read Entire Article