I deler av Innlandet, Telemark og Buskerud er det fare for is og regn som kan fryse på kald bakke etter overgang til mildvær.
Publisert 27.11.2025 09:35 Sist oppdatert 5 minutter siden
Det er vanskelige kjøreforhold flere steder torsdag morgen. Meteorologene har også utvidet farevarselet for is.
Det gjelder områder i Innlandet med Tynset, Lom, Trysil og Lillehammer, samt indre deler av Telemark og Buskerud.
– Her er det minusgrader mange steder i morgentimene og med regn og yr kan det bli glatt. Kjør forsiktig, melder Yr.
Det advares også om vanskelige kjøreforhold.
Trafikkoperatør Vegard Hornes Halvorsen i Vegtrafikksentralen øst bekrefter utfordrende forhold, spesielt på sideveier og i områder med væromslag.
– Vi ser at det fryser på om natten og smelter på dagtid, og det gir vekslende og stedvis krevende kjøreforhold. De store hovedveiene, som E6, er stort sett fine, men på enkelte fylkes- og riksveier kan det fortsatt være glatt, sier Halvorsen til TV 2.
Måtte ta seg fram til fots
I morgentimene er det også meldt om noen ulykker, blant annet på E6 ved Kløfta hvor tre biler var involvert i en kjedekollisjon i 08-tiden.
– Ingen personskader, kun materielle skader, opplyste operasjonsleder Atle Vesttorp i politiloggen.
Like etter meldte politiet om en annen ulykke, denne gangen i Kongsberg.
En bil med én person skal ha kjørt ut av veien. Personen var våken og bevisst, opplyste operasjonsleder Roger Aaser.
Klokken 09.13 meldte politiet at nødetatene var fremme på stedet.
– Det er så glatt at de måtte ta seg til fots det siste stykke frem til bilen, skrev Aase i politiloggen.
Det pågår strøing i området.
Brodder og piggsko
Halvorsen oppfordrer bilister til å være ekstra oppmerksomme på det skiftende føret.
– Hold god avstand og vær forberedt på at føret kan være mer utfordrende enn man tror. Vi er inne i en overgangsperiode som kan være krevende, legger han til.
Transporttjenester kan også bli påvirket og det oppfordres om å beregne ekstra tid på veiene. Samtidig anbefales det bruk av brodder og piggsko for de gående.
Det er fare for hålkeføre og Yr skriver at man bør være oppmerksom på at isen kan være vanskelig å se.












English (US)