Der amerikanske hangarskipet USS «Gerald R. Ford» forlater Oslo og Oslofjorden onsdag etter et fem dager langt besøk.
Det som er verdens største hangarskip tok seg inn Oslofjorden fredag morgen. Dette var andre gang fartøyet er innom Oslofjorden. Sist gang var i 2023.
– Vi kan bekrefte at skipet er på vei ut Oslofjorden. Det har vært en fint besøk. Det er alltid hyggelig å ha allierte på besøk her, sier pressekontakt Aleksander Engborg Hage i Forsvaret til NTB ved 13-tiden.
Det var avisa Amta som først registrerte at skipet var på vei ut Oslofjorden.
Fredag sa skipssjef David Skarosi at de hadde sett fram til besøket. Fartøyet forlot Marseille i Frankrike for seks uker siden.
– Norge er strategisk plassert og et viktig land for Nato-samarbeidet, sa han.
Siden slutten av august har hangarskipet, med sine støtteskip kalt Gerald R. Ford Carrier Strike Group, drevet trening utenfor Nord-Norge sammen med KNM «Thor Heyerdahl» og logistikkskipet KNM «Maud». Også tyske og franske maritime styrker har deltatt i øvelsen.
I fjor kom det noe mindre søsterskipet USS «Harry S. Truman» på besøk til Oslo, også det som en høflighetsvisitt etter å ha deltatt på øvelse i norsk farvann.
Forrige gang USS «Gerald Ford» besøkte Oslo måtte Kystverket vurdere om det var mulig for hangarskipet å seile helt inn Oslofjorden. To loser måtte følge med ferden inn til hovedstaden.
Slik så det ut da skipet dro forrige gang: