– Hele huset ristet

23 hours ago 21



Jordskjelv på Østlandet:

Flere TV 2-tipsere melder om høye drønn både fra Oslo, Horten, Kongsvinger, Kløfta og Nesodden.

 Julia Biernat / TV 2

Delta i samtalen

OSLO: Jordskjelvet kunne merkes over hele Østlandet og skal ifølge politiet ha hatt en styrke på 3,6 i episenteret på Neskollen i Akershus. Elisabeth Lunde på vei fra Bjølsen i Oslo, etter jordskjelvet tidligere lørdag. Foto: Julia Biernat / TV 2

Publisert 26.04.2026 11:02 Sist oppdatert 22 minutter siden

Søndag formiddag kunne man høre høre voldsomme rystelser over store deler av Østlandet.

Flere TV 2-tipsere melder om høye drønn både fra Oslo, Horten, Kongsvinger, Kløfta og Nesodden.

Elisabeth Lunde bor i et trehus fra 1880 på Bjølsen i Oslo. 

– Det har vært jordskjelv før, men ikke som jeg har merket som dette, sier hun.

Til TV 2 forteller Lunde at hele huset ristet. 

– Man kunne høre det godt!, sier hun. 

– Ubehagelig opplevelse 

Anette Wells er en av mange på Østlandet som kjente på skjelvet. 

– Det var en ganske ubehagelig opplevelse, sier Wells til TV 2. 

Hun satt i stua i Glimmerveien i Ås, da hun og sønnen på 17 måneder opplevde at det begynte å riste i huset. 

–  Plutselig kjente jeg en vibrasjon i beina, trodde at nå kommer det noe stor maskin eller lignende utenfor, men plutselig tok det seg opp og hele huset ristet såpass at alle glassene vi har klirret ganske godt.

 LastQuake
DRØNN: Jordskjelvet kunne merkes over hele Østlandet. Foto: LastQuake

– Det var veldig skremmende 

Edyta Kraj bor på Langhus i Nordre Follo. Hun har to små døtre og sto på kjøkkenet da det plutselig kom et voldsomt smell.

– Som en eksplosjon under huset, sier Kraj.

Ifølge Kraj begynte huset å riste, og vinduene skalv. 

– Jeg er alene med jentene i dag fordi pappaen deres er på jobb. Begge begynte å gråte, og jeg løp ut på terrassen for å se om fjellet under huset holdt på å rase.

– Jeg må innrømme at jeg ble redd. Jeg visste ikke om jeg skulle ta barna og løpe, sier hun etter hendelsen. 

Huset ligger på en høy skrent og er gammelt, forteller Kraj. 

– I et brøkdels sekund trodde jeg det kunne være anleggsarbeid og sprenging nedenfor, men jeg skjønte nesten med én gang at det var søndag morgen – det kunne det ikke være.

– Det var en forferdelig opplevelse. Jeg føler virkelig med mennesker som opplever dette mye sterkere og oftere, sier Kraj.

Mistenkte bombe

Linda Kiil bor på Åssiden i Drammen. Hun lå våken i senga, da det begynte å riste.

– Her drønnet det så kraftig at jeg trodde først det gikk av en bombe i nærheten, samtidig som det ristet og knaket i vegger og tak. 

– Et øyeblikk tenkte jeg også på om det skjedde et kvikkleireskred også, sier Kiil til TV 2. 

Read Entire Article