Helgelandssykehuset skal teste bruk av droner

2 hours ago 1



Nyhetssenter Nordland

Grafikk: NRK
  • 22. desember 2025 kl. 13:34

    Helgelandssykehuset skal teste bruk av droner

    Helgelandssykehuset og Distriktmedisinsk senter Sør-Helgeland (DMS) skal teste ut bruk av droner for å frakte tidskritisk medisinsk utstyr, som blodprøver og medisiner.

    Prosjektet «Aero Aid – droner for en mer effektiv helsetjeneste» har fått 24 millioner kroner i støtte fra Forskningsrådet, skriver Helgelandssykehuset.

    Med store avstander i distriktene, skiftende vær og begrensede transportmuligheter, kan prøver og medisiner bruke lang tid på å komme fram. Med å teste ut droner håper sykehuset å kutte ned tiden betydelig og samtidig sikre bedre beredskap og forutsigbare pasientforløp.

    – Vi får nå mulighet til å teste løsninger som kan gi både bedre kvalitet og mer effektiv bruk av ressursene, sier Sturla Ditlefsen, leder ved DMS-et i Brønnøysund.

    Sturla Ditlefsen ved Distriktmedisinsk senter Sør-Helgeland er ikke ukjent med å ta i bruk innovative løsninger. Her med hololens, som gjør at en spesialist kan sitte i Mo i Rana og gjøre undersøkelser av en pasient i Brønnøysund.

    Foto: Helgelandssykehuset
  • 22. desember 2025 kl. 13:14

    Meteorologisk institutt med gult farevarsel for julekvelden

    Meteorologisk institutt har sendt ut gult farevarsel om svært mye regn julaften og første juledag.

    Farevarselet gjelder for nordlige Nordland, Troms og Vest-Finnmark.

    I løpet av kvelden julaften og 1. juledag kan det komme opptil 40–70 mm nedbør på 24 timer. Været kan gi overvann og glatte veier.

    Farevarsel for Nord-Norge

    Foto: Meteorologisk institutt
  • 22. desember 2025 kl. 12:17

    Ranværing tatt ut til verdenscup i skiskyting

    Årets siste skiskytteruttak er klart.

    Norges Skiskytterforbund melder at Marthe Kråkstad Johansen fra Bossmo & Ytteren IL er tatt ut som en av de seks norske kvinnene.

    Verdenscupen i Oberhof i Tyskland går av stabelen 8.–11. januar.

    Tidligere i dag ble det kjent at Robin Pedersen fra Stålkameratene i Mo i Rana er klar for den tysk-østerrikske hoppuka i januar.

    Marthe Kråkstad Johansen NM Geilo 2024

    Foto: Pontus Lundahl /TT/ NTB
  • 22. desember 2025 kl. 12:08

    Innstilt hurtigbåt til Myken

    Nordland fylkeskommune melder om ei ruteendring for hurtigbåten i Rødøy.

    På grunn av tekniske problemer på M/S Himmeltind vil M/S Solundøy bli satt inn i rute fra Jektvik for avgangen kl. 15.20 og ut dagen.

    Anløp av Myken i kveld kl. 20.45 vil bli innstilt.

    Hurtigbåten Solundøy kan nås på 977 15 411.

  • 22. desember 2025 kl. 11:49

    Trafikkuhell i Lofoten – tre biler involvert

    Politiet melder om et trafikkuhell ved Holand i Vestvågøy kommune.

    – Vi er på stedet hvor det har vært et trafikkuhell med to biler involvert, men kun mindre materielle skader, skriver politiet i Nordland.

    I den forbindelse har en tredje bil kjørt av veien for å unngå sammenstøt med bilene som allerede hadde krasjet. Ingen personer er skadd, melder politiet videre.

  • 22. desember 2025 kl. 11:20

    Stoppa elsparkesyklist: – Uten hjelm og i altfor høy hastighet

    Sist fredag kveld kom en politipatrulje på Leknes over en elsparkesyklist som kjørte på fortauet i for høy fart, skriver Lofotposten.

    – Elsparkesykkelen holdt ut fra det patruljen oppfatta en altfor høy hastighet. Det var to personer på sykkelen og ingen hadde hjelm. De to på elsparkesykkelen var begge under 15 år.

    Det sier fungerende politistasjonssjef André Skogland ved Vest-Lofoten politistasjon til avisen.

    Han forteller at elsparkesykkelen ble tatt i forvaring av politiet slik at det kan gjøres tekniske undersøkelser av den for å finne ut om den er innenfor lover og regler.

  • 22. desember 2025 kl. 11:06

    Størmer Steira premiereklar på nyåret

    Sesong 17 av Mesternes mester er innspilt i spanske Costa Brava. Premieren på den nye sesongen er 1. nyttårsdag.

    Blant de ti utøverne som er med i årets sesong er Kristin Størmer Steira (44). Hun er født i Mo i Rana og vokste opp i Tana i Finnmark, med et nært forhold til natur og friluftsliv.

    Størmer Steira debuterte på elitelaget i langrenn foran sesongen 2003/2004 og fikk sitt internasjonale gjennombrudd samme år. Hun var en sentral del av det norske elitelaget fram til hun la opp i 2015.

    Kristin Størmer Steira deltar i Mesternes Mester

    Foto: Tonje Jakobsen / Nordisk Banijay/NRK
  • 22. desember 2025 kl. 09:55

    Robin Pedersen er klar for Hoppuka

    Robin Pedersen fra Stålkameratene i Mo i Rana er klar for den tysk-østerrikske hoppuka i januar.

    Han er en av seks norske hoppere som er tatt ut.

    Hoppuka 2025/26 innledes i Oberstdorf 29. desember, før turneringa avsluttes i Bischofshofen 6. januar.

    Robin Pedersen flyr med ski på beina

    Foto: Reuters
  • 22. desember 2025 kl. 09:40

    Satser mer på etterspurt kompetanse – Nordland får nye studieplasser

    Regjeringen gir fagskolene over 40 millioner kroner til 900 nye studieplasser fra 2026.

    – Fagskolene sikrer etterspurt kompetanse i hele Norge. Arbeiderparti-regjeringen fortsetter satsingen på fagskolene, sier forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland (Ap) i en pressemelding.

    Nordland får 40 nye plasser.

    Det er Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir) som har fordelt midlene til fylkeskommunene. Nå er det opp til fylkene å bestemme hvordan pengene skal bli fordelt til fagskolene.

    Føringen er imidlertid at de skal prioritere tekniske fag, helse- og velferdsfag, fag som er særlig viktige for det grønne skiftet, og utdanninger som styrker forsvar og sivil beredskap.

    I NHOs kompetansebarometer for 2024 meldte 68 prosent av bedriftene at de har behov for folk med høyere yrkesfaglig utdanning.

    De nye studieplassene er varige toårige studieplasser med full opptrapping. Midlene blir tildelt fra høsten 2026.

    (NTB)

    En helsearbeider bruker en klut til å vaske hender i en metallskaal med vann. I bakgrunnen ligger en pasient delvis dekket av en sengelaken. Det er både håndklær og en flaske med hudpleieprodukter synlig på bordet ved siden av helsearbeideren. Rommet har et enkelt, lys interiør typisk for en rehabiliteringsavdeling. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

    Foto: Heiko Junge / NTB
  • 22. desember 2025 kl. 09:35

    Endring for hurtigbåt 2. juledag

    Boreal sjø melder om ei endring for Nordlandsekspressen (NEX 2) 2. juledag.

    Hurtigbåten vil ha avgang fra Svolvær kl. 0930 26.12.2025. Dette er på grunn av hviletidsbestemmelser.

  • 22. desember 2025 kl. 09:19

    Rana Gruber stiger på børsen etter milliardbud

    Søndag kveld ble det kjent at kanadiske Champions Iron hadde lagt inn et bud på alle aksjene i gruveselskapet Rana Gruber.

    Budet er på 79 kroner per aksje, noe som verdsetter selskapet, Rana Gruber, til omtrent 2,93 milliarder kroner.

    Da Oslo Børs stengte fredag lå aksjen på 70 kroner. I morgentimene mandag har aksjen steget nærmere 10 prosent, til rundt 77 kroner.

    Tilbudet er akseptert av aksjonærer som til sammen eier 51 prosent, og anbefales av styret i selskapet.

    Den første fullelektriske boreriggen til Rana Gruber er allerede i drift.

    Foto: Lars-Petter Kalkenberg
  • 22. desember 2025 kl. 09:10

    Hadsel: Nødetatene på tur til trafikkulykke

    Nødetatene rykker ut til en melding om en trafikkulykke på fylkesvei 82 ved Skagen flyplass i Hadsel.

    – To biler og to personer er involvert. Det skal ikke være snakk om alvorlige skader, begge førerne er oppe og går, opplyser Yngvar Fredriksen i Nordland politidistrikt.

  • 22. desember 2025 kl. 07:33

    Trafikkulykke i Bodø – skal ikke være alvorlig

    Siste: Trafikken dirigeres forbi ulykkesstedet. Tre personer er involvert. De sjekkes av helsepersonell på stedet. Det skal ikke være alvorlig, melder politiet.

    Det har vært ei trafikkulykke på Grønnåsen i Bodø, melder politiet i Nordland. – To biler er involvert. Nødetater rykker ut, skriver politiet.

    Soløyvannsveien er stengt.

  • 22. desember 2025 kl. 06:45

    Næringslivet krever bedre flytilbud i nord: – Også et spørsmål om beredskap

    Flytilbudet i nord må utvikles og styrkes. Det mener NHO Nordland og NHO Arktis som har levert sitt høringssvar om framtidas FOT-rutetilbud.

    – Kapasitet og korrespondanser er de største utfordringene, skriver regiondirektør NHO Nordland Hans Christian Kaurin Hansson i ei pressemelding.

    Han sier at medlemsbedrifter over hele landsdelen beskriver et flytilbud som de opplever er prega av for lav kapasitet, dårlige korrespondanser og mindre forutsigbarhet.

    NHO-sjefen mener flytilbudet også er et spørsmål om beredskap.

    et stort fly på rullebanen

    Foto: Petter Strøm / NRK
  • 22. desember 2025 kl. 06:30

    Nordland får nye studieplasser

    Regjeringa gir fagskolene over 40 millioner kroner til 900 nye studieplasser fra 2026.

    Nordland får 40 av disse plassene.

    Troms får 60 plasser og Finnmark 20 plasser.

    Oslo, Rogaland og Innlandet får flest plasser med 90 hver.

    Helsefag er blant det som skal prioriteres i den nye satsinga.

  • 22. desember 2025 kl. 03:06

    Lakseskatten har bare gitt en brøkdel av ventede inntekter

    Den såkalte lakseskatten ga i fjor staten 468 millioner kroner, ifølge Aftenposten. Regjeringen har tidligere anslått et beløp på 3,7 milliarder kroner per år.

    Ifølge avisen betalte 77 av 102 selskaper ikke lakseskatt. Store selskaper som Mowi, Salmar og Grieg Seafood har ennå ikke betalt noe i slik skatt, skriver Aftenposten.

    Grunnrenteskatten på havbruk, bedre kjent som lakseskatten, var omdiskutert da den ble innført i 2023. (NTB)

    En gruppe båter i vannet

    Foto: Gorm Kallestad / NTB
  • 21. desember 2025 kl. 21:21

    Utenlandsk selskap legger inn bud på alle aksjene i Rana Gruber

    Søndag kveld annonserer Rana gruber i en pressemelding at Champions Iron har lagt inn bud på alle utestående aksjene i selskapet.

    Champions Iron er en jernmalmprodusent med drift i Canada og en ledende aktør innen produksjon av høykvalitets jernmalm.

    Budet verdsetter selskapet, Rana Gruber, til omtrent 2,93 milliarder kroner. Og har fått enstemmig støtte fra
    selskapets styre, samt flere av selskapets største aksjonærer.

    – Vi er glade for at Champion Iron anerkjenner betydningen av vår historie og vår rolle i Mo i Rana, sier administrerende direktør i Rana Gruber, Gunnar Moe


    Moe sier dette ikke bare et oppkjøp, men et partnerskap bygget på felles verdier og en forpliktelse til å bevare Rana Grubers unike posisjon, samtidig som de åpner nye strategiske muligheter.

    – Sammen skal vi sikre stabilitet for våre ansatte og bidra til regionens fremtidige utvikling, sier Moe.

    Daglig leder Rana Gruber, Gunnar Moe i blå jakke

    Foto: Lars-Petter Kalkenberg / NRK
  • 21. desember 2025 kl. 21:14

    Salget av reseptfrie legemidler skyter i været i desember

    Salget av enkelte reseptfrie legemidler fra apotekene øker markant i desember, viser tall NTB har fått fra Apotekforeningen.

    Midler mot refluks til spiserøret hadde en salgsøkning på hele 40 prosent i desember i fjor sammenlignet med øvrige måneder i 2024.

    Produkter som Pepcid, Gaviscon og Somac Control er blant de mest solgte, skriver Sykepleien.

    – Kostholdet i desember med mye fet mat og større porsjoner gir flere fordøyelsesplager, sier fagdirektør Hanne M. Andresen i Apotekforeningen.

    Hun peker også på at økt alkoholinntak kan bidra til sure oppstøt.

    Også reseptfrie potensmidler med virkestoffet sildenafil øker i desember. Opp 25 prosent sammenlignet med gjennomsnittet resten av året.

    Juli er ellers måneden med høyest salg. Andresen understreker at tallene ikke gir grunnlag for å si at impotens er et økende problem, men at flere kan ha blitt kjent med ordningen «reseptfritt med veiledning».

    Medisiner i apotekhylle

    Foto: Scanpix
  • 21. desember 2025 kl. 19:50

    Én av fire unge opplever overdreven alkoholbruk i jula

    24 prosent av nordmenn under 30 år opplever at noen rundt dem drikker for mye i julen, viser en undersøkelse Norstat har gjort for Frende Forsikring.

    Andelen synker med alderen, blant dem over 60 år er tallet 9 prosent.

    – La det heller bli et glass for lite enn et for mye, sier rådgivende lege Helge Skjerven i Frende Forsikring.

    Tall fra Folkehelseinstituttet viser at nesten én av ti barn vokser opp i hjem der foreldre drikker for mye.

    Skjerven advarer mot konsekvensene.

    – En jul med for mye drikking kan prege et barn hele livet.

    Fylkesvis er det flest i Telemark og Oslo som opplever overdreven alkoholbruk i julen (24 prosent), mens Finnmark ligger lavest med 7 prosent. Nordland ligger på 19 prosent.

    (©NTB)

    Illustrasjonsfoto

    Foto: NTB
  • 21. desember 2025 kl. 18:37

    Beruset mann bortvist fra kjøpesenter

    I politiloggen skriver politiet at en person er bortvist fra et kjøpesenter i Narvik på grunn av beruselse.

    Mannnen har fått pålegg om å holde seg borte fra stedet til mandag klokken ti.

Spilles av

Kontraster før gullkampen

Neste

Read Entire Article