Billy Leon Kearse (53) ble erklært død tirsdag kveld.
En mann som drepte en politimann med hans eget tjenestevåpen under en trafikkontroll ble henrettet tirsdag kveld i Florida. Billy Leon Kearse (53) ble erklært død klokka 18.24 etter å ha fått en giftsprøyte ved Florida State Prison, melder Associated Press.
Kearse ble dømt for drapet på politimann Danny Parrish i Fort Pierce i 1991.
Ifølge rettsdokumenter hadde Parrish stoppet Kearse for å kjøre feil vei i en enveiskjørt gate i januar det året. Da Kearse ikke kunne vise gyldig førerkort, beordret politimannen ham ut av bilen og prøvde å legge ham i håndjern. Det oppsto en kamp.
Kearse grep tak i Parrishs våpen under kampen og skjøt 14 ganger. Ni skudd traff politimannen i kroppen og fire i skuddsikker vest. En taxisjåfør hørte skuddene og ba om hjelp på politimannens radio, men Parrish døde etter å ha blitt fraktet til sykehus.
Før henrettelsen ba Kearse om tilgivelse fra Parrishs familie.
– Til hans familie, jeg ber oppriktig om unnskyldning for det jeg har gjort. Det finnes ingen måte jeg kan gjøre opp for det på, sa han.
Parrishs enke, Mirtha Busbin, sa etter henrettelsen at hun har funnet fred.
– Det har vært lange 35 år. Vi vant ikke noe, vi mistet et liv til, men vi fikk rettferdighet, sa Busbin.
Dette var den tredje henrettelsen i Florida i år, etter rekordmange 19 henrettelser i 2025.

2 hours ago
3










English (US)