190 pasienter og 1500 personer deltar i flyttingen til nye lokaler på Ullandhaug. Kun en time etter åpningen ble et barn født.
- Stavanger universitetssjukehus flytter til nye lokaler på Ullandhaug.
- 190 pasienter og 1500 personer deltar i operasjonen.
- Flyttingen går raskere enn forventet, og et barn ble født en time etter åpning.
- De nye lokalene har kostet 12,7 milliarder kroner og dekker 125.000 kvadratmeter.
Sykehuset i Stavanger flytter søndag fra Våland til nye lokaler på Ullandhaug.
Omtrent 190 pasienter er innlagt ved Stavanger universitetssjukehus idet driften skal flyttes til de nye lokalene på Ullandhaug, omtrent seks kilometer unna, skriver Stavanger Aftenblad.
– Dette blir en historisk milepæl. Ikke bare for SUS, men for hele regionen, sa administrerende direktør Helle Schøyen ved sykehuset til Aftenbladet i forkant av flyttingen.
1500 personer og 56 ambulanser er i sving for å gjennomføre den kompliserte flyttingen, som har vært planlagt i flere år. Ambulanser er hentet inn fra andre sykehus, Norsk Folkehjelp og Røde Kors.
Til vanlig er det rundt 450 innlagte pasienter ved sykehuset. Dette har blitt redusert den siste tiden for å forenkle operasjonen.
Flyttingen går raskere enn antatt. Klokken 8 var 67 pasienter flyttet, og sykehuset anslo at de kunne bli ferdig til klokken 14 dersom det ikke skulle oppstå noe, ifølge Aftenbladet.
Kun en snau time etter at akuttmottaket åpnet, ble det første barnet født ved det nye sykehuset, skriver RA Stavanger.
– Jeg hadde ikke tenkt at vi skulle bli de første, sier mor Hanne Lennox til NRK.
Det nye sykehuset har kostet 12,7 milliarder kroner. Det er rundt 125.000 kvadratmeter stort og har alle akuttfunksjoner, sengeposter og en del poliklinikk og dagbehandling.
Det er ikke klart når neste byggetrinn for sykehuset blir ferdig. Det skal huse mer dagbehandling, rehabilitering, dagkirurgi, psykisk helsevern og administrative funksjoner, skriver NRK.
Publisert: 16.11.25 kl. 10:37
2 hours ago
2












English (US)