Høyre vil sette avgiftskutt på pause

1 day ago 9



Høyre fremmer i morgen tidlig forslag om at ikrafttredelsen av de fire vedtakene om avgiftskutt som trolig vil utgjøre ulovlig statsstøtte, settes på pause inntil videre, slik at Stortinget og regjeringen raskt kan finne løsninger.

– Høyres svik mot norsk næringsliv og norske arbeidsfolk er ikke til å tro! Når norske anleggsfirmaer og transportbedrifter står på konkursens rand, prioriterer Høyre EU-regler og ESA foran jobbene i Norge, sier leder for Senterparti-leder Trygve Slagsvold Vedum til NRK.

– Høyre viser mer lojalitet til EU enn til norsk næringsliv og bilister.

Regjeringen varslet før helgen at fire forslag fra Senterpartiet om reduksjon i CO2-avgiften trolig vil utgjøre ulovlig statsstøtte.

Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) advarte også om at bedriftene som får avgiftskutt, risikerer å måtte betale tilbake med renter. Det gir uforutsigbarhet istedenfor hjelp, ifølge Høyre.

– Dette er ikke en situasjon det er ansvarlig å sette næringslivet i. Ingen får hjelp av en avgiftsreduksjon som må betales tilbake. Det er bedre at Stortinget finner en løsning som virker, enn at vi innfører noe som slår feil 1. mai, sier Nikolai Astrup (Høyre).

Publisert 29.04.2026, kl. 15.47 Oppdatert 29.04.2026, kl. 15.59

Read Entire Article