Hvorfor gikk det galt for Høyre i valget? Nå er konklusjonen klar.

7 hours ago 2



Hva som gikk galt for Høyre i høstens valg, holder partiet tett om. Men evalueringsutvalget anbefaler at et sammendrag av oppvaskrapporten ser dagens lys.

Bodø-ordfører og Glimt-supporter Odd Emil Ingebrigtsen har mange hatter. Han er også leder for Høyres evalueringsutvalg, som varsler flere – forhåpentligvis – målgivende pasninger til Høyres neste leder. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Publisert: 06.11.2025 09:11

Kortversjonen

Evalueringsrapporten ble levert for cirka to uker siden og skal behandles i Høyres sentralstyre 10. november, opplyser Odd Emil Ingebrigtsen til NTB.

Gruppen som har arbeidet med evalueringen, har anbefalt at rapporten holdes internt i Høyre, men at et sammendrag av den offentliggjøres.

– Det er fordi vi mener at de tusenvis av Høyre-medlemmene som har bidratt i arbeidet vårt, skal få svar. Men det blir jo opp til sentralstyret å bestemme, sier Ingebrigtsen.

Bodø-ordføreren ledet utvalget som har evaluert Høyres valgkamp, og i rapporten gis det også anbefalinger til ny partiledelse.

– Det kommer noen pasninger, som forhåpentligvis blir målgivende pasninger til ny partiledelse, sier ordføreren i byen hvis fotballag for tiden kjemper i Mesterligaen.

Høyre gjorde et svært dårlig valg i år og endte med en oppslutning på 14,6 prosent. Erna Solberg varslet kort tid etter at hun går av som leder for partiet etter 21 år i jobben.

Erna Solberg varslet etter høstens dårlige valg at hun går av som Høyres leder etter 22 år i jobben. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Jensus Kristus-problemet

Ingebrigtsen vil ikke gå inn på nøyaktig hva utvalget har kommet fram til – verken hva som gikk galt, eller hvilke grep de mener partiet må ta framover.

Overordnet forteller han at utvalget mener Høyre må ha en partistruktur som tilpasser seg raskt og klarer å finne gode løsninger.

– For ett år siden trodde alle at Erna Solberg skulle bli statsminister, men nå går hun av. Ingen vet hva som skal skje om ett år, og her ligger jo mulighetene, sier bodøværingen.

Utvalget tok også et blikk bakover for å se på hva som gikk galt i valget. Ingebrigtsen sier at mye av dette allerede er blitt diskutert i mediene.

– Sindre Finnes-saken var det flere velgere som trakk fram. At vi havnet i skvisen mellom Ap og Frp, der mange fryktet en statsminister Sylvi Listhaug. Og selvfølgelig Jensus Kristus, eller Stoltenberg-effekten, sier Ingebrigtsen og humrer.

Asheim, Astrup og Søreide?

Parallelt med Ingebrigtsens evaluering av valget, har en annen Ingebrigtsen – Christian Ingebrigtsen, fylkesleder i Trøndelag Høyre – startet arbeidet med å finne ny partiledelse.

Den nye Høyre-ledelsen skal velges på partiets landsmøte i februar neste år, og flere kandidater har meldt sin interesse for de ulike vervene.

Henrik Asheim, Peter Christian Frølich, Ine Eriksen Søreide og Sandra Bruflot trekkes alle fram som potensielle medlemmer av ny partiledelse. Tina Bru har sagt at hun går ut av ledelsen. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Både Ine Eriksen Søreide og Nikolai Astrup har sagt at de ønsker å bli partileder.

Nestleder Henrik Asheim trakk seg som kandidat til toppvervet da Søreide slang seg inn i lederkampen, men vil gjerne være med videre i ledelsen.

For nestledervervet er navn som Peter Chr. Frølich, Sandra Bruflot og Unge Høyre-leder Ola Svenneby nevnt.

Og stortingsrepresentant Margret Hagerup fra Rogaland har ytret ønske om å bli leder for Høyres kvinnenettverk.

– Tidligere i prosessen enn forventet

Christian Ingebrigtsen er leder for valgkomiteen, som skal gi en innstilling til ny partiledelse til Høyres landsmøte 13. til 15. februar neste år.

Han sier at ingen av kandidatene har fått frister eller blitt bedt om å gi et svar ennå, og at komiteen fortsatt holder på med intervjuer.

– Valgkomiteen er nok tidligere i prosessen enn hva omgivelsene forventer, sier han til NTB.

Den endelige innstillingen blir klar «i god tid» før landsmøtet, men komitélederen sier at det per nå er for tidlig å si noe om når.

Read Entire Article