Hyller tilskuerne: – Har gåsehud over hele kroppen

1 week ago 18



Norge feide over Montenegro og tok seg til semifinale i VM. Støtten fra tribunen hylles av landslaget.

 Bodø/Glimt skal spille Champions League-kamp i Dortmund på onsdag. Kvelden før tok de turen for å heie frem Norge under kvartfinalen av håndball-VM. Foto: Bjørn S. Delebekk / VG
  • Bjørn S. Delebekk (foto), VG

Publisert: 09.12.2025 21:59 | Oppdatert: 09.12.2025 22:37

– Kom til semifinalen, vi vil gjerne ha dere der, sier Thale Rushfeldt Deila til VG.

Da snakker hun om de flere hundre Bodø/Glimt-supportere som ladet opp til Champions League-kamp mot Borussia Dortmund onsdag. De sang nasjonalsangen så kraftfullt at Pettersen (70) aldri har hørt lignende i en håndballhall.

– Jeg er vanvittig imponert. Jeg har gåsehud over hele kroppen. Det de i gult har levert i samtlige 60 minutter. Det er en opplevelse ingen av de på banen har vært forunt tidligere i sin karriere. Glimt-fansen har smeltet et iskaldt siddis-hjerte, sier Ole Erevik i Viaplay-studio.

De norske spillerne satte stor pris på å bli heiet frem av de gulkledde nordlendingene.

– Den støtten vi har i dag kommer vi til å huske i lang, lang tid. Jeg har bedt dem om at de tar turen til Rotterdam, sier Skogrand til VG.

Stine Skogrand fikk et Glimt-skjerf etter kampslutt. Hun håper at noen av Glimt-supporterne kommer til Rotterdam for å se semifinalen på fredag. Foto: Jostein Overvik

– Fansen som møtte opp i dag fortjener ros, sier Henny Reistad.

Det var hun som var banens gigant mot Montenegro.

– Det er et mareritt å møte henne, sier Viaplay-ekspert Gunnar Pettersen.

Reistad feide inn alle seks skudd før pause. Norge ledet 19–11. Kapteinen stoppet på ni mål i sin beste kamp i dette VM.

Håndballjentene var allerede midtveis klare for kvartfinalen i Rotterdam fredag. Montenegro hadde gjort 11 tekniske feil på en omgang og ble overkjørt.

I semifinalen møter Norge vinneren av Nederland-Ungarn. Denne kvartfinalen spilles onsdag.

Det hjalp ikke at Katrine Lunde reddet færre skudd enn Montenegros Armelle Attingre. Den norske maskinen kjørte over motstanderen nok en gang.

Foto: Bjørn S. Delebekk / VG

De gulkledde fra nord var knapt ferdig med «Ja vi elsker» før laget kjørte «Ja vi flesker (til)» fra start.

For syvende gang i VM.

Reistad, Skogrand, Maren Aardahl og Emilie Hovden ordnet 4–0 på fire minutter.

Montenegro svarte med 11 tekniske feil og desillusjon før pause.

Thale Rushfeldt Deila scoret omgangens mål fra ryggliggende.

Foto: Bjørn S. Delebekk / VG

Forsvarssjef Maren Aardahl fulgte opp med tre glimrende scoringer.

Norge bommet på åtte skudd og Reistad gjorde et par feil. Det spilte ingen rolle.

– Det er opp og ned angrepsmessig. Vi slurver litt. Men det er mange mål, sa Ole Gustav Gjekstad nøkternt halvveis.

Han satte Eli Marie Raasok i mål og gjorde noen bytter til, Han var klar for transportetappen mot kampslutt.

Glimt-fansen sang for Nora Mørk.

– Det var fantastisk. Glimt-fansen tok hele arenaen, og vi fulgte på. Vi setter enormt pris på det. Det var helt rått fra start til slutt, sier Mørk.

– Vi følte oss som fotballstjerner, legger hun til.

– Det gir så mye. Det setter en helt annen stemning, og det er så viktig for sporten vår. Vi har en lang jobb å gjøre for å være her oftere, men det er noe å drømme om, sier Stine Oftedal Dahmke til Viaplay om støtten Norge fikk fra tribunen.

Mørk svarte med VMs første perle fra langt hold. Før hun spilte opp Malin Aune til et vakkert kantmål. Så kom en underarm av god gammel Mørk-klasse.

Foto: Bjørn S. Delebekk / VG

Det var tydelig at den 34-årige legende med 202 landskamper og 10 kneoperasjoner koste seg med oppmerksomheten.

Hun har lyst på mer.

– Jeg tror definitivt Nora har lyst til å spille mer, sier «partner in crime» gjennom det meste av karrieren, Oftedal Dahmke. Hun sier venninnen er rolig på det etter å ha blitt mor i mai.

– Jeg tror Nora får en større og større rolle i dette laget, mener Viaplay-eksperten.

Read Entire Article