Akkurat nå
«Dette gjør meg sterkt bekymret», skriver kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun i et brev til kommunene. De får en tydelig beskjed.
Før jul kunne Aftenposten fortelle at influenser Hanne-Lene Dahlgren oppdaget at læringsbrettet sønnene hennes hadde fått fra skolen, kunne besøke nettsider som viste grovt innhold.
Ved et nettsøk og et klikk dukket menn som onanerte opp på skjermen. Kripos bekreftet at det har skjedd at barn er blitt utsatt for nettovergrep på skoleenheter de har hatt med hjem.
«Dette gjør meg sterkt bekymret», skriver kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun i et brev.
Brevet sendte hun fredag sendte til alle kommuner og fylkeskommuner i landet. Beskjeden er tydelig:
«Digitale enheter som ikke er sikret mot at elever kan få tilgang til nettsteder og utsettes for overgrep eller skadelig innhold som vold og pornografi, ikke skal sendes med elevene hjem», heter det i brevet.
Hun skriver at hun forventer at skoleierne setter seg grundig inn i anbefalingene som finnes og sørger for at skolens digitale enheter er trygge å bruke.
«Dette er en helt grunnleggende forutsetning for at enhetene kan tas i bruk, både på skolen og hjemme», skriver Nordtun.
– Bli igjen på skolen
I en e-post til Aftenposten skriver Nordtun at elever og foreldre skal være trygge på at skolens enheter er satt opp for forsvarlig bruk med gode filtre.
– Skolene skal ikke sende med elevene digitale enheter hjem, om de ikke kan sikre elevene mot skadelig innhold.
– Hvis kommunene ikke får til dette, skal Ipadene eller pc-ene bli igjen på skolen. Jeg forventer nå at kommunene følger opp og setter tydelige rammer for skolene.
Gråter av glede
Hanne-Lene Dahlgren jubler over at det tas grep.
– Jeg må bare si at jeg er så ekstremt glad og takknemlig for at de tar grep så raskt. Man kan si det bare skulle mangle, men med alt jeg vet om politisk påvirkning vet jeg at ting normalt er vanskelig.
På egen Instagram har hun lagt ut denne videoen hvor hun gråter av glede:
Dahlgren sto klar for å starte en kampanje, sier hun. Der hun og andre ville be foreldre som var enige om å nekte skolen å sende med nettbrettet hjem.
– Det slipper vi nå. Dette er en start for å trygge barn i all fremtid fremover. For hver dag dette brevet hadde blitt utsatt, kunne flere barn opplevd overgrep.

14 hours ago
2




.jpg)






English (US)