Intern strid i Ap om budsjettkutt

4 hours ago 1



Aps partikontor, stortingsgruppe og regjering er i gang med å gjennomgå hva som skjedde da løftet om gratis ferger og sletting av studielån for flere studenter ble kuttet i statsbudsjettet.

Ap skal lære av feilene, for dette kan ikke skje igjen, er budskapet til partisekretær Kari-Anne Opsal.

– Det er bedt om unnskyldning, man har lagt seg flat, og man gjør det man kan for å rette opp, sa Opsal til TV 2 onsdag.

– Det er en alvorlig feil at det ble sagt ting som ikke ble fulgt opp i budsjettet, beklaget finansminister Jens Stoltenberg i Stortingets vandrehall.

 Ditlev Eidsmo/ TV 2
LØFTEBRUDD: Like før valget kom statsminister Jonas Gahr Støre med et fergeløfte som allerede var brutt i hans egen regjerings forslag til statsbudsjett. Foto: Ditlev Eidsmo/ TV 2

Peker på Ap lokalt

Enkelte Ap-ordførere beskyldte Stoltenberg for å ha brutt valgløfter da statsbudsjettet ble lagt fram 15. oktober.

– En kan diskutere innretning eller om det er god eller dårlig politikk, men det renvasker ikke løgn, uttalte Ap-ordfører Håvard Handeland i Sauda til Nettavisen

Flere kilder framholder overfor TV 2 at det ikke var Stoltenberg som gjorde feil ved å legge milliard-kuttene inn i statsbudsjettet. 

Enkelte vil ha det til at dette skjedde fordi Stoltenberg ikke hadde god nok kontakt med grasrota i partiet etter mange års opphold i utlandet. 

Men det er ikke kuttene som er problemet. Det er omvendt. For Ap lokalt var det fjernt at det ville komme kutt på disse områdene.

Det var ganske enkelt Aps primære standpunkt som ble lagt fram i statsbudsjettet etter en intern prosess i regjeringen, framholdes det.

 Ditlev Eidsmo / TV 2
INGEN DISKUSJON: Statsministeren har sagt at det ikke var noen diskusjon rundt de omstridte kuttene i regjeringens budsjettkonferanse. Foto: Ditlev Eidsmo / TV 2

Stillhet 

Men at finansministeren la opp til å kutte i ordningen nådde ikke fram til Aps ordførere i distriktene. Lokale Ap-topper var tvert imot svært fornøyde med ordningen og brukte Støre-regjeringens innføring av gratis ferger for alt det var verdt i valgkampen.

Uenighet om ordningen og dårlig kommunikasjon mellom Ap sentralt og lokalt medvirket til havariet, ifølge kildene.

Det kom heller ikke fram sterke motforestillinger da kuttene ble lagt fram på regjeringens budsjettkonferanse i august, ifølge Jonas Gahr Støres uttalelse i et intervju med TV 2 mandag.

– Var det diskusjon på budsjettkonferansen i august om gratis ferjer og sletting av studiegjeld?

 Ditlev Eidsmo / TV 2
HARDT VÆR: Jonas Gahr Støre ble til slutt nødt til å be om unnskyldning for å ha snakket usant om gratis ferger i et intervju med Øyposten rett før valget. Foto: Ditlev Eidsmo / TV 2

– Nei, det var det ikke. Dette lå inne i det som måtte være et stramt budsjett, svarte Støre.

Han forsvarte kuttene med økte utgifter.

– Hvis jeg tar det første, så vil jeg jo si at vi er jo for sletting av studiegjeld. Det står jeg veldig ved. Og så har vi i et stramt budsjett kommet til at vi må legge det fram litt i to trinn. Først i 88 kommuner i såkalt gruppe seks. Og vi skriver i budsjettet at vi er åpne for å gå videre. Men dette er et stramt budsjett. Vi har jo fått store utgifter nå også i forbindelse med Ukraina, forsvar og så videre, sa statsministeren.

Ingen talte imot

Ingen av fagstatsrådene talte imot på budsjettkonferansen, ifølge kilder TV 2 har snakket med. Dagens Næringsliv har også omtalt dette.

Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård gikk ut og forsvarte kuttet i gratis ferger 15. oktober.

 Torstein Wold / TV 2
FORSVARTE FERGEKUTT: Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård talte ikke imot da fergekuttene kom opp i budsjettkonferansen, ifølge TV 2s kilder. Foto: Torstein Wold / TV 2

– Regjeringen ønsker at det skal være god fremkommelighet og forutsigbart å reise på veinettet vårt. Derfor prioriterer vi å videreføre de betydelig reduserte takstene på ferge og avvikler ordningen for gratis ferger, uttalte Nygård i en pressemelding da budsjettet ble lagt fram.

Gratis ferger er både dyrt og har skapt problemer særlig i sommertrafikken i Nord-Norge, med lange køer som hindrer lokalbefolkning i å komme fram, er det tidligere påpekt.

 Geir Johnny Huneide / TV 2
FORSVARTE STUDIEKUTT: Høyere utdanningsminister Sigrun Aasland har forsvart kuttene i studiegjeldsordningen. Foto: Geir Johnny Huneide / TV 2

Høyere utdanningsminister Sigrun Aasland forsvarte på sin side kutt i sletting av studiegjeld, som etter planen skulle utvides til en rekke utkantkommuner.

– Men dette har vært et budsjett med stramme rammer, og for å øke forsvarsutgiftene og holde renten nede, så har vi måttet stramme inn på mange områder, også i denne ordningen, sa Aasland til VG.

– Skal ikke ha mye fantasi

Finansminister Jens Stoltenberg har ikke svart direkte på om det var han som foreslo de omstridte kuttene.

Men:

– Det er jo ikke uvanlig at finansministeren fremmer mange kuttforslag, sa han til pressen i vandrehallen onsdag.

– Kom dette kuttforslaget fra deg?

– Jeg mener det er helt feil å gå inn på de grundige budsjettmøtene som pågår i en regjering, før det endelige budsjettet er lagt.  Men man skal ikke ha mye fantasi for å forstå at kutt normalt kommer fra Finansdepartementet. Slik er det vel uansett regjering.

 Eira Krabøl / TV 2
PRESSET: Finansminister Jens Stoltenberg har vært under hardt press den siste uken. Foto: Eira Krabøl / TV 2

Han ville ikke utdype dette, på tross av flere spørsmål.

– Hvis en finansminister begynner å gå inn på interne diskusjoner i en regjering, så blir det vanskelig å få til gode budsjettprosesser, sa Stoltenberg.

Uvitende

Ordførere som hadde lovet både gratis ferger og kutt i studielån skal vært uvitende om holdningene sentralt.

De fikk kraftig drahjelp da de protesterte mot kuttene av statsministeren selv og Aps nestleder Jan Christian Vestre, som hadde lovet både gratis ferger, og for Vestres del, også sletting av studielån for flere studenter.

Både Støre og Vestre har innrømmet feil, beklaget, gjort helomvending og fjernet kuttene.

 Mathias Moen /TV2
MÅ RYDDE: Arbeiderpartiets finanspolitiske talsperson Tuva Moflag måtte ta ryddejobben etter bråket om studiegjeldskutt og gratis ferger. Foto: Mathias Moen /TV2

– Holder det vi lover

Aps finanspolitiske talsperson i Stortinget, Tuva Moflag, må nå ta belastningen med å rydde opp når forhandlingene om statsbudsjettet starter i Stortinget.

 – Vi holder det vi lover. Derfor har stortingsgruppen i dag gitt en fullmakt til finansfraksjonen om at løftene skal innfris. Det handler om Arbeiderpartiets forhold til velgerne som har gitt oss tillit, sa Aps finanspolitiske talsperson Tuva Moflag tirsdag.

Tiltakene for gratis ferger og nedskriving av studiegjeld vil koste 1,25 milliarder kroner.

Read Entire Article