Stein Lier Hansen har ført opp tidligere leder av Fellesforbundet, Jørn Eggum, på en rekke restaurantregninger. Eggum nekter for mange av dem.
Saken oppsummert
- Stein Lier-Hansen er tidligere administrerende direktør i Norsk Industri. Han står tiltalt for grov korrupsjon og omfattende grov økonomisk utroskap.
- Jørn Eggums navn dukker opp på mange restaurantregninger Stein Lier-Hansen har levert til sin arbeidsgiver. I retten avviste Eggum deltakelse på mange av de oppførte restaurantbesøkene, men bekrefter noen sammenkomster.
- Også Else May Botten vitnet i saken mot Lier Hansen onsdag. Hun nekter for å ha deltatt i representasjon betalt av Norsk Industri. Botten hevder flere bilag er feilaktige, da hun beviselig var andre steder.
Oppsummeringen er laget med kunstig intelligens (KI) fra OpenAI. Innholdet er kvalitetssikret av TV 2s journalister. Les om hvordan vi jobber med KI
– Dette kommer du til å måtte stå til rette for!
Det var Jørn Eggums respons da han ble spurt om hvordan han reagerte på det voldsomme antallet bar- og restaurantregninger Lier-Hansen har ført ham opp som deltaker på.
Den tidligere mektige lederen for Fellesforbundet var innkalt som vitne i rettssaken mot den tidligere mektige motparten i Norsk Industri, Stein Lier-Hansen.
Avviste mye
I retten beskrev Eggum sin langvarige relasjon med Lier-Hansen som tillitsfullt og preget av gjensidig respekt.
Gjennomgangen av det store antallet restaurant- og barregninger i retten onsdag bekrefter inntrykket av et tett forhold mellom disse to tidligere hovedpersonene i lønnsoppgjørene.
Selv om Eggum avviste at han hadde vært med på mange av restaurantbesøkene, bekreftet han også at de hadde spist og drukket sammen ganske ofte og jevnlig, særlig på restauranten Dovrehallen.
På menyen sto da som regel en del halvlitere, stekt hellefisk og noen glass Fernet Branca. En slik sammenkomst skjedde dagen før starten på lønnsoppgjøret i 2022.
Middag med VG
Eggum bekreftet også at han hadde spist og drukket ved flere anledninger sammen med både Stein Lier-Hansen og journalist Bjørn Haugan i VG.
Dette skjedde ifølge Eggum gjerne i forbindelse med at de to toppfigurene i LO og NHO-systeme skulle gjøre et felles medieutspill.
De aller fleste restaurantbesøk i kategorien Eggum betegnet som «restauranter jeg nesten ikke kan uttale navnet på,» benektet Jørn Eggum at han hadde deltatt, selv om Stein Lier-Hansen hadde ført ham opp på regnskapsbilagene.
Etter vitneavhøret bekreftet Jørn Eggum at det hadde vært tungt å vitne, og særlig vanskelig å huske eksakt såpass langt bakover i tid. Men han forsikret at han fortsatt regner Stein Lier-Hansen som en venn.
Statsforvalter i Møre og Romsdal, Else May Botten, vitnet tidligere på dagen. Hun nekter for å ha spist og drukket med Stein Lier-Hansen på Norsk Industris regning.
May Botten bekreftet i retten onsdag at hun har deltatt på jaktturer på Hardangervidda med Stein Lier-Hansen og hans kone. Men i sitt vitnemål avviste Botten at dette dreide seg om representasjon.
«Dametur»
Den turen som er omfattet av tiltalen mot tidligere administrerende direktør i Norsk Industri, Stein Lier-Hansen, betegnet hun som en «dametur» med venninner.
Fire kvinner og Stein Lier-Hansen deltok, og Botten betalte verken for jakt eller sjøflytransport.
Hun regnet dette som en tur med venner og bekjente, og visste ingenting om at Norsk Industri betalte regningen.
Hun opplyste også at ekteparet to ganger tidligere hadde vært med Botten på jakt på hennes hjemsted.
Men fakturaen for jaktturen på Dargesjå på Hardangervidda og transporten med sjøfly ble av Stein Lier-Hansen altså sendt videre og betalt av Norsk Industri. Dette er blant tiltalepunktene om grov økonomisk utroskap.
Else May Botten står også som deltaker på en rekke bilag etter restaurantbesøk betalt med Stein Lier-Hansens firmakort. Bare for årene 2019 og 2020 kom samlet beløp opp i over 30.000 kroner.
Fra 2021 opplyste Botten i retten at hun overhodet ikke har hatt kontakt med Lier-Hansen. Men også etter 2020 har Lier-Hansen levert regninger med Bottens navn på.
Var i USA, ikke Ullensvang
Botten avviser at hun har spist eller drukket sammen med Lier-Hansen slik han har opplyst til sin arbeidsgiver.
Botten mener å kunne dokumentere at en rekke av bilagene umulig kan stemme, siden hun beviselig befant seg helt andre steder på de angitte tidspunktene.
I et tilfelle står oppført som gjest på Ullensvang hotell i desember 2019. Her opplyste Botten i sin vitneforklaring at hun på det tidspunktet var på reise i USA.
I motsetning til Jørn Eggum, regner ikke Elsa May Botten lenger Stein Lier-Hansen som en venn. De har ikke møttes på flere år, ifølge statsforvalteren.










English (US)