– Jeg går ut fra at børsens markedsovervåkning og disiplinærnemnd vil se på hvordan selskapet har håndtert kommunikasjonen rundt dette.
Det sier sjefjurist Sverre Linton i Aksjesparernes forbund i Sverige til NRK og SVT. Han uttaler seg på bakgrunn av saken «Hydrogeneventyret» om svenske PowerCell.
Selskapet har avvist at det er problemer med teknologien.
I saken kommer det frem at selskapet i et internt dokument fra 2024 beskriver problemer med brenselcelleteknologien. Teknologien er blant annet solgt til det norske rederiet Torghatten.
– Hvis det stemmer så kan man ha gitt uriktige opplysninger som er vesentlige til markedet. For eksempel rundt produktenes kapasitet/levetid. Det er informasjon som kan påvirke investorers vilje til å satse pengene sine i selskapet.
Han mener selskapet kan ha villedet både småsparerne og investorer.
PowerCell avviser kommentarene til sjefjuristen.
Skal seile i Lofoten
Brenselcelleteknologien fra det svenske selskapet er avgjørende for Torghatten. Rederiet har i en avtale, verdt 5 milliarder, forpliktet seg til å seile to helt nye hydrogenferjer 100 kilometer over Vestfjorden i Lofoten.
Det er nettopp teknologi fra PowerCell som skal sørge for at ferjene kan gå på hydrogen.
Vestfjorden er et værhardt stykke sjø mellom Bodø og øyene ytterst i Lofoten.
Grafikk: NRKSjefjurist Sverre Linton tror myndighetene i Sverige kan komme til å undersøke opplysningene som kom frem i «Hydrogeneventyret».
– Jeg kan heller ikke utelukke at Finanstilsynet og Ekobrottsmyndigheten kan komme til å etterforske både selskapet og enkeltpersoner, sier Linton til NRK.
PowerCell har til NRK og SVT avvist at opplysningene fra egne tester og analyser stemmer. Selskapet gjentok dette i en uttalelse i etterkant av saken og opplyser at teknologien vil fungere slik kundene forventer.
– Vi vet at Sverre Lindon har svart hypotetisk på et hypotetisk resonnement etter å ha blitt bedt om å kommentere av SVT. Vi har ingen mulighet til å kommentere hypotetiske resonnement, skriver PowerCells talsperson Mårten Wikforss til NRK.
Rammet småsparere
PowerCell har vært kjent som en favoritt blant småsparere. Markedsverdien har ligget på rundt 1,1 milliarder kroner i begynnelsen av mars i år.
Da NRK og SVT publiserte «Hydrogeneventyret», raste aksjekursen. I løpet av noen døgn var kursen gått ned med nesten tretti prosent før den stabiliserte seg. De siste ukene har kursen vært på vei oppover igjen.
Kursen til PowerCell stupte etter publiseringen av SVT og NRKs første sak om selskapet. Den er nå på vei oppover.
Faksimile: Nordnet: Tatt 24.03 kl 10:00En liste NRK har fått av svenske myndigheter, viser at 5000 personer har mer enn 500 aksjer i selskapet. 26 av disse er nordmenn.
– Jeg har disse aksjene fordi det er en grønn vinkling for småsparere, sier en mann fra Vestlandet.
Mannen, som ønsker å være anonym, forteller at han ikke helt tror på opplysningene om problemer med teknologien PowerCell selger.
– Jeg er litt forundret over den saken og føler at den er basert på antakelser. Det er veldig rart hvis det skulle stemme.
Norge var i 2024 blitt landet hvor PowerCell genererte størst omsetning. Den norske småspareren NRK har snakket med, forteller at han ikke har solgt sine aksjer.
Han sier at han «i prinsippet har tro på selskapet».
Tror ikke på problemer
I en gruppe for PowerCells småsparere på Facebook, er det flere som forteller at de ikke tror på at det kan være problemer med selskapets brenselcelleteknologi, slik NRK og SVT har beskrevet.
– Jeg forstår ikke helt hva skribentene forsøker å oppnå. Flere fossile løsninger eller færre?
Utenfor Istanbul i Tyrkia, jobbes det med å ferdigstille skrogene før de skal slepes til Norge og få installert hydrogenteknologien fra PowerCell.
Foto: Cemre Demircioğlu / The Black Sea.Det norske oljefondet var ved utløpet av 2025 blitt PowerCells nest største eier. Fondet eier aksjer for 79 millioner norske kroner, ifølge egne nettsider.
– At industrielle utviklingsprosjekt blir forsinket, eller går i vasken har jo skjedd før. Det jeg lurer på er hvorfor jeg alltid er den siste som får vite det, skriver en aksjonær i Facebookgruppen.
I den samme gruppen, skriver flere personer at de nå velger å kjøpe flere aksjer i selskapet:
– Hvis man våger å stole på teknologien så har det aldri vært billigere enn nå, skriver en småsparer.
Hei!
Vi kommer til å jobbe videre med hydrogenferjene, anbudsrunden og prosessen. Har du noen tanker rundt dette, eller konkrete tips vi bør se på? Gjerne ta kontakt på e-post.
Publisert 28.03.2026, kl. 15.12










English (US)