Siste nedrykksfinale avgjør skjebnen for Nidaros hockey.
Petter Rasmus
Publisert: 17.03.2026 20:51
Saken oppdateres.
Lørenskog - Nidaros: 1–2
Drøye elleve minutter igjen. Nidaros red av undertallet. Keeper Johansson fortsetter å levere. Fortsatt ledelse for Nidaros. Liten «powerbrake» her nå. Kjærkommen pustepause. For et drama!
Nidaros har EHL-billetten i lomma. Stemningen er elektrisk i en fullsatt Lørenskog ishall.
Stress etter drømmestart
Nidaros fikk en vaskeekte drømmestart på matchen etter ett minutt og fire sekunder i Lørenskog ishall. Hjemmelaget mistet pucken dypt inne i egen sone, og foran mål lurte Lukas Fransson. Den brennhete svensk-norske løperen satte returen på Vedul-Kjelsås’ skudd fra distanse.
Så lugget det litt for Nidaros. Det kunne nesten virke som det snek seg inn en følelse av å virkelig ha noe å forsvare.
Maktet ikke stå imot
De neste minuttene produserte hjemmelaget flere gode sjanser, men Alexander Johansson plukket avslutningene. Det hang likevel en scoring i lufta - og den kom etter drøye sju minutter. Nidaros maktet ikke å rydde foran Johansson, og til slutt fikk hjemmelagets Eirik Lavik pirket inn utligningen.
Og der Lørenskog fikk full tenning av det tidlige baklengsmålet, virket Nidaros rystet av hjemmelagets offensiv. Heldigvis så det ut til å holde med «å ta en telling» for Nidaros.
Laget maktet etter hvert å justere seg, og leverte en god periode inn mot den første hvilen. Både Wistèn og Siironen testet hjemmelagets keeper Mantler skikkelig uten å få satt inn puck nummer to.
Ny drømmestart
Midtperioden startet omtrent som den første - med en tidlig scoring for Nidaros.
Det startet med en enorm langpasning gjennom modtsonen fra Sander Vedul-Kjelsås til David Hällström. Foran mål kom Max Andresen stormende og satte passet fra den svenske super-veteranen i mål.
Og - som i den første perioden, svarte Lørenskog med å produsere noen enorme sjanser.
Stengte buret
Igjen var Nidaros avhengig av at keeper Johansson stengte buret - for ute på isen var Nidaros på hæla. Og Johansson leverte. Gang på gang.
Lenge var det «Johansson mot røkla».
Nidaros leverte noen smågiftige kontringer, men det var stort sett med ryggen mot veggen.
Knappe tre minutter før pause kom kampens første utvisning, da Ludwig Wistèn var uheldig med en høy kølle bak eget mål. Finaleserien har vært proppfull av scoringer i overtall, men denne gangen maktet Nidaros å stå imot.
Tredje periode
Omtrent halvannet minutt inn i den siste perioden, fikk Lørenskog en spiller utvist. Men Nidaros maktet ikke å utnytte overtallet. Så forsvant Berling ut i utvisningsboksen. Flere mesterlige redninger fra keeper Johansson reddet utligning.
Dersom det står uavgjort etter tre perioder: Fem mot fem til et lag vinner. Det spilles 20 minutter før det blir vanning, og så nye 20 minutter. Slik fortsetter det til en avgjørelse faller.

1 hour ago
2








English (US)