En tydelig berørt Karoline Simpson-Larsen snakket om det plutselige dødsfallet til Sivert Bakken da hun møtte pressen i Toblach lørdag.
Publisert: 27.12.2025 10:44 | Oppdatert: 27.12.2025 10:54
Langrennsløperen var på samme hotell som Bakken, som ble funnet død lille julaften. Kjæresten til Simpson-Larsen, Johan Olav Botn, var på rekruttlandslaget sammen med Bakken.
– Julen har vært tøff. Ikke hyggelig i det hele tatt. Vi som har vært i Lavaze har vært mye sammen hver dag. Det har vært godt, forteller Simpson-Larsen (28) til VG.
– Vi satt egentlig bare sammen hele tiden. Snakket om alt og ingenting. Lille julaften var en veldig tung dag, sier hun.
Hun roste skiskytterforbundet for å ha tatt godt vare på alle og håndtert situasjonen på en svært god måte, og understreket at de fortjente en takk for jobben de hadde gjort.
1 av 3Foto: Bendik Hansen / VG
Det var på morgenen lillejulaften at skiskytteren døde på 1800 meters høyde i Lavaze. Da Bakken ble funnet på hotellrommet sitt nord i Italia, hadde han på seg en høydemaske.
Ifølge flere uavhengige kilder VG har snakket med, var den stilt inn på 7000 meters høyde.
Dødsårsaken til Sivert Guttorm Bakken er fortsatt ukjent. Det gjennomføres i helgen en obduksjon etter dødsfallet som har rystet skiskytterverden i julen.
Resultatet er ventet å være klart tidlig kommende uke.
Det er ikke fastslått om bruk av masken har sammenheng med dødsfallet.
– Norges Skiskytterforbund kjenner per nå ikke til omstendighetene rundt anskaffelse og bruk av denne masken. I dagene som kommer vil forbundet forsøke å få nærmere klarhet i faktiske forhold knyttet til dette.
Det sa generalsekretær i Norges Skiskytterforbund, Emilie Nordskar, i en pressemelding på julaften.
Les også
Opplysninger til VG: Bakkens høydemaske stilt inn på 7000 m.o.h.
Bakken ble lenge sett på som et stort talent. Gjennombruddet kom i 2021/22-sesongen, som også ga ham plass på landslaget.
Deretter fulgte to år preget av en rekke helseproblemer, knyttet til en tredje dose av coronavaksinen.
I 2024/25-sesongen gjorde Bakken et etterlengtet comeback med flere seire og pallplasser i IBU Cup, nivået under verdenscupen.
Tidligere i desember måtte han stå over verdenscuprennene i Hochfilzen på grunn av sykdom, men var tilbake i Le Grand-Bornand tidligere denne måneden. Der ble han blant annet nummer fem sprintøvelsen.

2 hours ago
1












English (US)