Knutsen før Monaco-kampen: – Vi er på stålet

2 days ago 1



Nå skal jeg si noe. Det er kanskje litt kontroversielt, men jeg skal prøve å forklare.

På dagens pressekonferanse var Kjetil Knutsen tydelig på hva som er en av de største utfordringene for Bodø/Glimt.

– Da vi gikk inn i denne sesongen, hadde vi vunnet serien, og vi var sikret enten spill i Europaligaen eller Mesterligaen. Brann ble nummer to, og hadde også gode muligheter for å havne i et seriespill i Europa, fortsatte bergenseren.

– At kampen mellom oss og Brann ble satt opp da den ble satt opp, er et minus for oss, og det er et minus for Brann.

Knutsen peker tilbake på de siste ni dagene for hans mannskap.

  • Søndag 26. oktober spilte de hjemmekamp mot Molde.
  • Onsdag 29. oktober, borte mot Brann.
  • Lørdag 1. november, spilte de bortekamp mot Vålerenga.

Viktige kamper når det nå tetner seg til i toppen av Eliteserien, der Glimt ligger på andreplass. Ett poeng bak Viking.

Dette skjer samtidig som Glimt kjemper om poengene i Mesterligaen. Med en bortekamp mot Galatasaray i Istanbul 23. oktober, og franske Monaco på hjemmebane på tirsdag.

– Belastningen er stor over tid. Og den betyr mer enn mange forstår. Vi prøver hele veien å gjøre tingene mellom kampene så riktig som mulig. Men at vi innimellom er på stålet, det sier seg selv, sier Knutsen.

Men Knutsen ønsket ikke å svare på videre spørsmål rundt temaet.

Sterk i troa

Dette sier jeg bare for å forklare hvordan ting henger sammen. Vi er på stålet. Hele debatten om hvordan terminlisten skal være, det tar vi ikke på en pressekonferanse. Jeg understreker bare at vi må forholde oss til situasjonen, og så gjør vi maks ut av det, sier Knutsen.

Lørdag tapte Bodø/Glimt noe overraskende 1–3 mot Vålerenga, og mistet dermed tabelltoppen til Viking, med tre kamper igjen.

Likevel har Knutsen troa på at gultrøyene klarer å mobilisere inn mot Monaco-kampen på tirsdag.

– Vi har fått flere spillere tilbake i trening. Det gjør at vi har flere muligheter å spille på når det gjelder å gjøre endringer i startelleveren, eller å endre kampbildet under kampen, sier Knutsen.

Det bare Haitam Aleesami, Ola Brynhildsen og Ulrik Saltnes som ikke er med i troppen mot Monaco.

I tillegg tror Knutsen at mye går av seg selv, når det er snakk om Mesterliga-spill.

EN mann på pressekonferanse

Kjetil Knutsen ville gjerne snakke om kampbelastning på mandagens pressekonferanse.

Foto: Petter Strøm / NRK

At vi skal spille Mesterliga-kamp på hjemmebane, det tror jeg kanaliserer noe veldig positivt i alle mann, sier Knutsen.

Heller ikke Sondre Auklend tror det skal være noe problem å hente ut det lille ekstra mot Monaco.

– Det er klart at kampene kommer tett, men jeg synes vi er gode på å gjøre de riktige tingene, så jeg tror vi er godt rustet til både kampen i morgen, og kampene som kommer videre, sier han.

Etter tre kamper i Mesterligaen, står Glimt med to poeng. Auklend tror bodøværingene har lært mye på de tre første rundene.

– Å spille i Mesterligaen er ekstremt stort. Det er en drøm for oss spillere, og det er nesten litt vilt å til tider og tenke på alt vi lærer og tar med oss som lag.

NRKs fotballekspert Carl Erik Torp er også på plass i Bodø.

Han kaller kampbelastningen til Glimt ekstrem.

EN mann på pressekonferanse

Sondre Auklend gleder seg til å spille mot Monaco.

Foto: Petter Strøm / NRK

– Seier vil bety utrolig mye

– Det har rett og slett vært en krevende periode for Glimt. Galatasaray-kampen var ekstremt krevende. Så kommer det en Brann-kamp innimellom der, som var veldig viktig for å holde følge i Eliteserien, i tillegg til de andre kampene, sier Torp.

Han tror tirsdagens kamp er en av de beste mulighetene Glimt har for å få seg en seier i Mesterligaen.

Monaco kommer til Bodø uten flere viktige spillere, som Eric Dier, Paul Pogba og Lamine Camara.

Men for å vinne, må Glimt opp et par hakk, mener Torp.

– Glimt har startet de siste kampene sine litt rådville. Spillet har ikke sittet helt, og de har gitt bort en del sjanser. Det er litt urovekkende, sier han.

Men selv om det er et tett kampprogram, så er dette en Mesterligaen. Det gir energi. Så det er bare å glede seg.

For NRKs fotballekspert tror det er umulig for Glimt å velge enten eller i den situasjonen de nå står i.

En gruppe menn spiller fotball

Jens Petter Hauge (i midten) og Håkon Evjen var i godt humør på mandagens Glimt-trening.

Foto: Petter Strøm / NRK

Å vinne årets eliteserie gir automatisk spill i Mesterligaen neste sesong. Når Glimt ligger ett poeng bak serieleder Viking, betyr poengene derfor alt i den hjemlige serien.

Samtidig ønsker Glimt å holde seg så lenge som mulig i Mesterligaen denne sesongen.

Hadde man kunnet valgt å tape resten av kampene i Mesterligaen og samtidig ta tilbake førsteplassen i Eliteserien, så tror jeg at jeg ville valgt Eliteserien. Å vinne den er så utrolig viktig, med tanke på at det gir automatisk plass i Mesterligaen til neste år, med alle de økonomiske og sportslige fordelene det gir, forklarer Torp.

– Men en seier mot Monaco vil bety utrolig mye. Så spillerne glemmer nok alt pratet om prioriteringer og Eliteserien når de skal spille her i morgen.

Publisert 03.11.2025, kl. 20.03

Read Entire Article