Stillas-konsernet Stillkom melder oppbud etter full stans i markedet.
Publisert: Publisert:
For mindre enn 20 minutter siden
Kortversjonen
- Stillas-konsernet Stillkom har gått konkurs etter full stans i markedet, med en gjeld på over 31 millioner kroner.
- Rundt 80-90 ansatte er berørt av konkursen, og gründeren Tor Harald Nordvik uttrykker sorg over utviklingen.
- Økt konkurranse, endrede bemanningsregler og en svak krone har bidratt til nedgangen.
- Bygg- og anleggsbransjen opplever flere konkurser grunnet høye renter, økte byggekostnader og lavere etterspørsel.
Oppsummeringen er laget av AI-verktøyet ChatGPT og kvalitetssikret av E24s journalister
Torsdag ble det åpnet konkurs i stillas-konsernet Stillkom ved Sør-Rogaland tingrett, ifølge en kunngjøring i Brønnøysundregistrene.
Selskapet og underselskaper har drevet stillasutleie, bygg- og anleggstjenester og utleie av arbeidskraft, ifølge registeret.
Stillkom-konsert med datterselskaperdatterselskaperDatterselskapene Stillkom Prosjekt, Stillkom Housing og Stillkom Invest er alle konkurs. etterlater seg en gjeld på over 31 millioner kroner, mens styret anslår eiendelene til over 21 millioner kroner, ifølge kjennelsene fra tingretten.
Les på E24+
Her stiger boligprisene fremover: – Et tidsbegrenset vindu med store muligheter
– Helt forferdelig
Rundt 80–90 ansatte rammes av konkursen, opplyser gründer og daglig leder Tor Harald Nordvik i Stillkom-konsernet til E24
Tor Harald Nordvik
Daglig leder og styreleder i Stillkom Gruppen.
– Jeg synes det er helt forferdelig. Jeg har brukt ti år av livet mitt på dette. Vi ble til og med gasellebedriftgasellebedriftEn vekstvinner; et selskap med minst doblet omsetning over fire år, med et positivt samlet driftsresultat, og som har unngått negativ vekst. Kåringen utføres av Dagens Næringsliv. i fjor, sier Nordvik, som startet stillaskonsernet i 2015.
Så sa det helt stopp i markedet, med dårlige priser.
Les også
Høye byggekostnader velter boligutvikler: – Gevinsten ble spist opp
– Spiste oss opp
I fjor fikk de ikke en eneste ny storkontrakt, opplyser Nordvik.
– Det har vært et etterslep etter nye kontrakter, og det spiste oss opp. Spesielt i Oslo har det vært få nye kontrakter og enorm konkurranse.
Les også
Eiendomsmeglere konkurs: Skylder Aktiv-kjeden millioner
Feil forretningsmodell
Gründeren forteller at de hadde en forretningsmodell som ikke var bærekraftig i dagens marked.
De fremleide stillasene direkte fra stillasprodusenter og leide stillasene videre, og satt dermed ikke på kapitalen selv.
Samtidig har endringen i bemanningsreglenebemanningsregleneForbud mod midlertidig innleie i byggebransjen, i Oslo, Viken og Vestfold fra 1. april, 2023. gjort at selskapet har måtte legge om fra å leie ut montører, til å bli en underentreprenør, som økte risikoen betydelig, ifølge Nordvik.
Les også
Stavanger-malermester konkurs: 39 ansatte sies opp
Valuta-utsatt
Konkurransen har også vært knallhard om å få tak i de riktige ansatte.
– Det er vanskelig å få tak i kvalifiserte arbeidere, på grunn av svak krone. Vi er avhengige av østeuropeiske arbeidere, som regner all lønn om til euro, sier gründeren.
Mens inntil 90 personer rammes av konkursen, hadde konsernet over 120 ansatte ved årsskiftet, ifølge proff.no.
– Det er dem jeg synes det er vondest for. De aller fleste har fått ny jobb, slik jeg forstår det. Vi gjør det vi kan for å ivareta dem.
Les også
Boligbygger konkurs etter 33 år: – Kassen er tom
Hardest i år
Ett av datterselskapene, Stillkom Prosjekt, omsatte i fjor for 93 millioner kroner.
Selskapet hadde et overskudd på 1,9 millioner kroner før skatt. Det er ikke levert tall for konsernet som helhet.
– Det er i år det har vært hardest og vi har fått full oversikt. Vi ønsket å sikre kreditorer så tidlig som mulig, sier han om tidspunktet for konkursen.
Konkursras
E24 har det siste året omtalt en rekke konkurser innen bygg og anlegg i kjølvannet av høye renter, økte kostnader og lavere etterspørsel.
Boligprodusentene varsler at det er krise i verdikjeden med daglige konkurser blant mange underleverandører.
Nylig led en fasadeprodusent, en malermester og en baderomsprodusent samme skjebne, og de er ikke alene.
Les også
Panelprodusent konkurs etter over 40 år
I høst mistet også 30 personer jobben da en større lokalbedrift i Levanger gikk konkurs og ytterligere 62 personer mistet jobben i Haugesund etter kollaps for en boligutvikler.
Skien-bedriften Safe Exit, en produsent av branntrapper, rekkverk og rømningsveier til nærings- og leilighetsbygg i hele Sørøst-Norge, meldte også oppbud tidligere i høst.
Les også
Konkursras i eiendom: – Ringvirkningene blir stadig tydeligere
Les også
Byggenæringen i krise: – Lenge siden aktørene har tjent penger
Les også
Boligprosjekt veltet av 20 prosent rente og prisvekst
Les også
Storkonkurs velter entreprenør: 62 personer mister jobben
Les også
Entreprenør konkurs: De ansatte snappes opp av konkurrenter
Les også

3 hours ago
2













English (US)