Lillestrøm: To gutter pågrepet i kidnappingssak - kobles til skyting i Oslo

3 hours ago 4



Noen dager før to unge gutter skal ha skutt mot en leilighet på Høybråten i Oslo, så skal de ha vært involvert i en frihetsberøvelse i Lillestrøm.

 Jørgen Braastad / VGÅSTED: Flere personer skal ha blitt holdt fanget og angivelig utsatt for vold i en leilighet like ved Lillestrøm stasjon. Foto: Jørgen Braastad / VG
Oppdatert torsdag 20. november kl. 12:45
  • To unge gutter skal ha vært involvert i en frihetsberøvelse i Lillestrøm før de ble siktet for skyting mot en leilighet på Høybråten.
  • Guttene fremstilles for varetektsfengsling torsdag.
  • Frihetsberøvelsen skal ha handlet om gjeld i millionklassen.

Torsdag ettermiddag fremstilles de to guttene for varetektsfengsling i Romerike og Glåmdal tingrett.

– Vi etterforsker en frihetsberøvelse, og det er pågrepet to personer i den forbindelse, sier politiadvokat Anders Johnsen Bækkemoen i Øst politidistrikt til VG.

Politiadvokaten ønsker foreløpig ikke å kommentere saken ytterligere.

VG er imidlertid kjent med deler av bakteppet for den påståtte frihetsberøvelsen:

Om kvelden søndag 3. november fikk politiet melding om en mulig frihetsberøvelse i en leilighet like ved Lillestrøm stasjon på Romerike.

Politiet fikk også informasjon om at bakgrunnen for frihetsberøvelsen skal dreie seg om gjeld i millionklassen, ifølge VGs opplysninger.

Leiligheten

I løpet av søndags kvelden og natt til mandag 4. november skal frihetsberøvelsen ha pågått i flere timer i den aktuelle leiligheten i Lillestrøm.

Det er foreløpig uklart hvor mange personer som er fornærmet i saken, men flere av de som var i leiligheten skal ha oppsøkt legevakten med skader i etterkant.

Ifølge VGs opplysninger skal de ha sluppet unna etter å ha lovet å penger.

Ved legevakten i Lillestrøm kom politiet også i kontakt med personene som var påført skader, får VG opplyst.

«Violence-as-service»

De to guttene som torsdag fremstilles for varetekt i Romerike og Glåmdal tingrett, har allerede blitt holdt i varetekt i et par uker.

Bakgrunnen for dette varetektsoppholdt skyldes en sak som etterforskes av Oslo politidistrikt:

Ved 23-tiden torsdag 6. november, et par dager etter den påståtte frihetsberøvlesen, fikk Oslo-politiet meldinger om skyting mot en bolig på Høybråten, øst i hovedstaden. To 17 år gamle gutter ble pågrepet og siktet for grove trusler og grov befatning med skytevåpen.

Politiet har tidligere uttalt at de mener at skytingen var på bestilling av noen andre - et voldsoppdrag som politiet omtaler som «violence-as-service».

Noen dager tidligere skal de samme guttene ha hatt en rolle i frihetsberøvelsen i Lillestrøm, ifølge politiet.

– Vi har ikke ytterligere kommentarer til saken per nå, sier politiadvokat Anders Johnsen Bækkemoen i Øst politidistrikt til VG.

Ingen kommentar

Advokat Hans Christian Nygaard Wang er forsvarer for en av de siktede.

Bilde av Hans Christian WangHans Christian Wang

Forsvarer

Han ønsker ikke å kommentere saken overfor VG i forkant av fengslingsmøtet.

Advokat Andrea Nisha Duggal er forsvarer for den andre siktede. Hun ønsker heller ikke å kommentere saken på nåværende tidspunkt.

Bilde av Andrea Nisha DuggalAndrea Nisha Duggal

Forsvarer for en av de siktede guttene

Det er derfor uklart for VG om hvordan de to unge guttene stiller seg til anklagene om frihetsberøvelse.

Tips oss illustrasjon

Har du tips?

Send oss informasjon, bilder eller video.

Read Entire Article