Overgrepene startet ved en adresse i Akershus da jentene var i barnehagealder, og pågikk opp i ungdomsårene, går det fram av dommen fra Romerike og Glåmdal tingrett.
Ifølge retten ble de to søstrene utsatt for overgrep i henholdsvis åtte og ti år, uten å vite at også den andre ble misbrukt
Forsvareren opplyser til NTB at dommen vil bli anket.
– Grove og omfattende
– Det er ikke så mange saker i rettssystemet med så grove og omfattende overgrep, sier bistandsadvokat Birgit Vinnes til Romerikes Blad.
I tillegg til fengselsstraffen er mannen dømt til å betale 700.000 kroner i oppreisningserstatning til den ene jenta og 400.000 kroner til den andre.
Saken ble kjent mot slutten av 2023, da lillesøsteren fortalte om overgrepene til venner.
Tidligere dømt
Mannen er tidligere dømt for mishandling i nære relasjoner og trusler.
Statsadvokat Asbjørg Lykkjen omtaler saken som svært alvorlig.
– Det er snakk om to unge jenter som har blitt misbrukt gjennom flere år av en person som bor i hjemmet deres. Straffen gjenspeiler alvoret i denne saken, sier Lykkjen.
Mannen nektet straffskyld for samtlige tiltalepunkter. I samme sak ble han også dømt for gjentatte voldtekter av en voksen kvinne, noe han også har nektet for.
– Han er skuffet over resultatet og vil anke dommen, sier forsvarer Marte Lindholm.
Publisert 18.12.2025, kl. 07.08 Oppdatert 18.12.2025, kl. 08.28















English (US)