Krigen på Gazastripen:
Tusenvis av mennesker forsøkte på få tak i nødhjelp da omstridt organisasjon åpnet sentral på Gazatripen. Det endte i kaos.

Publisert 27.05.2025 17:54 Sist oppdatert 3 minutter siden
Den svært omstridte amerikanske organisasjonen GHF, som også er tilknyttet Israel, begynte denne uken sin utdeling av nødhjelp til mennesker på katastrofe- og krigsrammede Gazastripen.
Tirsdag skal leiesoldatene som jobber i organisasjonen samt israelske styrker ha avfyrt skudd da det oppsto kaos og trengsel under nødhjelpsutdelingen, melder flere israelsk medier. Al Jazeera melder også om den angivelige hendelsen.
Organisasjonen GHF kritiseres for ikke å dele ut nødhjelp i tråd med humanitære prinsipper, men å være et instrument for Israels mål på Gazastripen, blant annet ved å presse palestinere sørover på Gazastripen mot at de får utdelt nødhjelp.
Israel blokkerte frem til sist uke fullstendig all nødhjelp i nesten tre måneder inn til Gazastripen. FN, Redd Barna og Flyktninghjelpen nekter å samarbeide med GHF fordi de mener at operasjonen deres bryter med humanitære prinsipper.
Dette har også Norge kritisert Israel for.
– Den nye organisasjonen er laget for at man nærmest skal koble utdelingen av mat og livsnødvendigheter til den militære operasjonen. Dette skal være en del av strategien for å lokke folk bort fra andre områder, eller for å bruke matutdeling i som militær etterretning, sa utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) til TV 2 mandag.
– Det er stikk i strid med alle humanitære prinsipper, la han til.
Tusenvis av lastebiler med nødhjelp står på grensen til Gazastripen, men Israel slipper de ikke inn.
– Dette er rett og slett helt uakseptabelt. Det er et brudd på alle prinsipper for menneskelighet, slår Barth Eide fast.
Det er Israel og USA som har gitt organisasjonen oppdrag om å dele ut nødhjelp på Gaza, samtidig som Israel forsøker å forhindre FNs hjelpeorganisasjon for palestinske flyktninger UNRWA arbeid på Gazastripen.