Medier: Trump får Fifas fredspris

1 hour ago 1



Fredag kveld blir VMs verst bevarte hemmelighet et faktum: Donald Trump tildeles Fifas fredspris, ifølge Politico og The Athletic.

 Andrew Caballero-Reynolds / AFP / NTB
TRØSTEPREMIE: Donald Trump vinner kanskje ikke VM og Jules Rimet-trofeet, men stikker til gjengjeld av med Fifa og Gianni Infantinos fredspris. Foto: Andrew Caballero-Reynolds / AFP / NTB

Publisert 05.12.2025 11:51

Presidenten er forhåndsfavoritt til den nyopprettede og kontroversielle fredsprisen. Nå skriver både Politico og The Athletic at Trump vil stikke av  med prisen under seremonien i Kennedy Center fredag kveld. 

Sistnevnte siterer flere ulike kilder på saken, og sier Trump vil få flere minutters taletid under seremonien. Fifa har foreløpig ikke kommentert saken. 

– USA har aldri vært mer respektert eller vellykket enn det er under president Trumps historiske ledelse, sier talsperson Davis Ingle i Det hvite hus til sportsnettstedet. 

– USA er det heteste landet i verden akkurat nå, som gjør oss til den perfekte vertsnasjonen for et av historiens største sportsarragementent, legger Ingle til. Han nekter derimot for at Trump vil tale under arrangementet. 

Du kan følge seremonien direkte på TV2.no. 

Infantino-introduksjon

I tillegg til fredsprisutdeling og gruppespilltrekning, vil det også bli musikkopptredener fra Village People, Andrea Bocelli og Robbie Williams. Hitlåten «YMCA» av Village People har vært fast innslag på Trumps valgkamparrangement, mens Andrea Bocelli er en av republikanerens favorittsangere. Italieneren opptrådte for Trump i Det ovale kontor tidligere i år. 

Fifa-president Gianni Infantino vil også tale under seremonien, og avslutte sitt innlegg med å introdusere vinneren av den ferske fredsprisen. 

 Scott Olson / AFP / NTB
FAVORITT: FIfa slår på stortromma og inviterer Village People til Kennedy Center. Her fra Trumps innsettelsesseremoni i januar. Foto: Scott Olson / AFP / NTB

Etter at Israel og Hamas inngikk sin skjøre våpenhvile tidligere i høst, uttalte Infantino at Trump fortjente å få Nobels Fredspris. Kort tid etter det ble kjent at Maria Corina Machado ble tildelt fredsprisen, kunngjorde Fifa sin egen fredspris. 

Skjulte kriterier

Selv hevder Trump at han har fått slutt på åtte kriger siden han ble innsatt i januar. Denne påstanden bør tas med en klype salt, viser en gjennomgang gjort av New York Times.

Det er foreløpig ikke kjent hvilke kriterier som ligger til grunne for tildelingen av Fifas fredspris. 

Forrige måned skrev menneskerettighetsorganisasjonen Human Rights Watch (HRW) et brev til Fifa, med en rekke spørsmål om fredsprisen. De fikk aldri svar, skriver The Athletic. 

Disse spørsmålene stilte HRW til Fifa

1) Hva er de formelle kriteriene FIFA vil bruke for å evaluere kandidater til Fifas fredspris?

2) Vil Fifa offentliggjøre disse kriteriene før prisutdelingen 5. desember?

3) Hvordan vil Fifa finne og åpne for nominasjoner til prisen? Kan dere dele en liste over kandidatene?

4) Hvem vil fungere som dommere eller beslutningstakere i utvelgelsen av mottakeren, og hvilke kvalifikasjoner har de?

  1. 5) Vi merker oss at Fifa har tatt i bruk FNs veiledende prinsipper for næringsliv og menneskerettigheter og publisert en menneskerettighetspolitikk som styrer Fifas virksomhet. Hvordan vil menneskerettighetshensyn inngå i utvelgelsen av mottakeren eller mottakerne av Fifas fredspris?
  2. Kilde: The Athletic

I tillegg til Trump, vil også Mexicos president Claudia Sheinbaum og Canadas statsminister Mark Carney være tilstede på Kennedy Center fredag kveld. Carney og Trump har over lengre tid vært involvert i en toll-strid, mens Mexicos Sheinbaum hittil ikke har møtt 79-åringen. 

Når statslederne er ferdig med sine innslag, vil selve trekningen av gruppespillet begynne. 

Bekymret

Tidligere denne uken snakket TV 2 med Jostein Hole Kobbeltvedt om hans tanker om den ferske fredsprisen.

Han er leder for Raftostiftelsen, og sier det ikke er negativt i seg selv at Fifa har opprettet sin egen fredspris.

– Fotballen har et stort potensial til å bringe mennesker sammen, på tvers av ulikheter.

 Ole Enes Ebbesen / TV 2
BEKYMRET: Jostein Kobbeltvedt leder Raftostiftelesen, en ideell, politisk uavhengig norsk organisasjon som arbeider for å fremme menneskerettigheter og demokrati globalt. Foto: Ole Enes Ebbesen / TV 2

Han er mer bekymret for hvordan prisen vil bli brukt.

– Når man ser hvordan Fifa under Infantino, og tidligere, har brukt fotballen til å legitimere autoritære regimer og menneskerettighetsvaske ledere med blod på hendene, da er det klart at jeg vil være bekymret for hva denne prisen skal brukes til, sier eksperten.

Dersom Trump vinner, mener Kobbeltvedt det vil være svært skadelig og ødeleggende for Fifas troverdighet.

– Det vil bli sett på som et forsøk på å smiske med en leder som tar USA i en stadig mer autoritær retning.

Read Entire Article