Den amerikanske førstedamen sendte et brev til Putin om å beskytte barn i krig. Nå har han svart.

I brevet oppfordret USAs førstedame Putin til å beskytte barn og fremtidige generasjoner. Brevet ble gitt til Putin fra president Donald Trump da de møttes i Alaska i august.
Den gang ble det meldt om at Putin leste brevet fra førstedamen med det samme.
Nå skal den russiske presidenten ha svart:
– Han svarte skriftlig, uttrykte vilje til direkte dialog, og la frem detaljer om de ukrainske barna som befinner seg i Russland, sier Melania Trump på en pressekonferanse fredag ettermiddag.
Hun forteller videre at amerikanere og russerne har deltatt i flere lukkede møter og telefonsamtaler i forbindelse med førstedamens brev.
Melania Trump sier at hun har hatt en «åpen linje» for å kommunisere med Russland, hvor hun har tatt opp flere bekymringer.
– Min representant har arbeidet direkte med president Putins team for å sikre trygg gjenforening av barn med sine familier på tvers av Russland og Ukraina, sier førstedamen og fortsetter:
– Faktisk har åtte barn blitt gjenforent med familiene sine i løpet av de siste 24 timene.
Det skal være snakk om ukrainske barn, ifølge henne.
– Hvert av disse barna har levd i uro som følge av krigen i Ukraina. Tre ble skilt fra foreldrene sine og forflyttet til Russland på grunn av kamphandlinger ved fronten. De fem andre ble adskilt fra familiemedlemmer over landegrensene som følge av konflikten. Blant dem en ung jente som nå er gjenforent med familien, fra Ukraina til Russland.
Russerne skal ha gitt amerikanerne bilder og informasjon om hvert av barna som denne uken ble gjenforent med familiene sine.
– Den amerikanske regjeringen har bekreftet at opplysningene i rapporten stemmer, sier Melania Trump.
Hverken Putin eller den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj har foreløpig kommentert svaret på brevet.
Har du tips til oss?
Send oss informasjon, bilder eller video