En mann pådro seg et brudd i nakken da Marcus Kabelo Møll Mosele (32), kjent som Kamelen, stagedivet under en konsert i Hemsedal i fjor.
Hendelsen ble filmet, og artisten har erkjent de faktiske forholdene, men erkjente ikke straffskyld da saken ble behandlet i retten forrige uke.
– Han er frikjent for straffekravet, men er dømt til å be oppreisningserstatning, sier hans forsvarer Jørgen Riple til NRK.
Riple sier Kamelen er lettet etter frikjennelsen.
– Alt i alt er vi veldig godt fornøyd, og så må vi ta en vurdering på det sivile kravet.
Erstatningen er på 80.000 kroner, som er halvparten av det som ble krevd i retten, skriver Bergensavisen.
«Innebar en risiko»
Politiadvokat Jan Eirik Arvesen sier til NRK at han ikke har lest dommen ennå, og derfor ikke kan kommentere den.
«Samlet finner retten at tiltalte klart nok, både ut fra allmennkunnskap og sin spesialkunnskap, visste at stagedivingen i foreliggende sak innebar en risiko for skade på ham selv og andre. Retten finner imidlertid ikke bevist utover enhver rimelig og fornuftig tvil at tiltalte hadde en klar eller uklar oppfatning av at kroppsskade sikkert eller mest sannsynlig ville oppstå,» står det i dommen.
Videre skriver tingrettsdommer Eva Karine Løchstøer:
«De subjektive vilkår for straff er etter dette ikke oppfylt. Tiltalte blir å frifinne for forholdet.»
Kamelen var tiltalt for kroppsskade, og møtte ikke da rettssaken startet i Nesbyen.
Foto: Tom Øverlie / NRK P3Nesten tre meter
Kamelen var ikke selv til stede under rettssaken, men fulgte den via videolink fra Dubai.
I politiavhøret sa artisten at det er beklagelig at noen ble skadd, og at det ikke var intensjonen hans.
– Jeg ville bare skape god stemning, da 32-åringen.
Kamelen hoppet fra et sceneområde i 2. etasje, fra 2,88 meter, og ned på publikum.
– De vanlige lovreglene gjelder også i en konsertsituasjon. Stagediving innebærer en viss risiko, men er oftest moro når det gjøres på en trygg nok måte. Man må der, som ellers, passe på hvilken fare man utsetter andre for, sa politiadvokat Jan Eirik Arvesen.
Aktor la i dag ned påstand om 120 dagers ubetinget fengsel for artisten.
Politiadvokat Jan Eirik Arvesen.
Foto: Anders Haualand / NRK– Var forsvarlig
Kamelens forsvarer Jørgen Riple påpekte at den reelle avstanden var kortere enn 2,88 meter, siden han hoppet ned på stående, voksne mennesker.
– Vi mener at avstanden av hendene som var holdt opp for å ta imot Kamelen, var på kanskje 50 centimeter. Han hadde forberedt publikum på forhånd, så vi mener det var forsvarlig, sa Riple.
Forsvarer Jørgen Riple.
Foto: Anders Haualand / NRK– Tenker han over stagediving som følge av denne saken?
– Han er nok blitt enda mer forsiktig. Han har ikke sluttet med det, men sikkerheten er blitt enda viktigere. Derfor går han og kollegaer gjennom det før konserter, hvor de ser på om det er forsvarlig.
Publisert 23.12.2025, kl. 09.23 Oppdatert 23.12.2025, kl. 09.58
















English (US)