NHO-topper om trusselen fra Trump: – Vi kan ikke vike

2 hours ago 1



Kampen om Grønland spisset seg til lørdag kveld.

Da slapp Donald Trump nyheten om at flere europeiske land – blant annet Norge – får straffetoll.

Presidenten bruker altså toll som et virkemiddel for å presse Europa. Landene som har sendt soldater til Grønland, får 10 prosent ekstra toll, skrev Trump i en melding på Truth Social.

Og han truer med å øke tollen enda mer til sommeren.

 Julia Demaree Nikhinson / AP / NTB
KONGEN AV TOLLSATSER: Donald Trump har kalt seg selv kongen av toll. Nå bruker han toll som politisk pressmiddel mot Europa i kampen om Grønland. Foto: Julia Demaree Nikhinson / AP / NTB

Det kommer til å få direkte konsekvenser for de delene av norsk næringsliv som eksporterer til USA. Og øker faren for en full handelskrig mellom USA og Europa.

– Noen vil si at vi har en handelskrig allerede, når tollsatsene flyr opp og ned hele tiden, sier NHO-direktør Ole Erik Almlid til TV 2.

Han er sjef for næringslivets største organisasjon og møter TV 2 sent lørdag kveld. Da hadde norsk næringsliv igjen blitt kastet ut i usikkerhet av Trumps politikk.

Klar tale: Kan ikke vike

Men Almlid vil ikke at norske politikere skal legge seg på rygg selv om USA kommer med trusler.

– Kan Europa velge å godta Trumps Grønlands-politikk for å unngå tollen?

– Nei, overhodet ikke. Det må man ikke finne på å gjøre – og det tror jeg ikke kommer til å skje. Vi må forstå at det er mye som står på spill utover denne tollsatsen, sier Almlid.

 Ditlev Eidsmo / TV 2
TROR PÅ STØRE: Ole Erik Almlid sier han har tillit til at statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) og regjeringen skal håndtere Trump-truslene. Foto: Ditlev Eidsmo / TV 2

Han tolker Trump-tollen som et desperat forsøk på å sikre seg kontroll over Grønland.

– Det bør være helt uakseptabelt, også for den norske regjeringen, sier Almlid.

Han får støtte fra Harald Solberg. Han leder Norsk Industri, som har flere medlemsbedrifter som kommer til å bli direkte rammet av en Trump-toll.

 Håkon Mosvold Larsen / NTB
BETENKT: Harald Solberg, administrerende direktør i Norsk Industri, mener Norge og Europa ikke kan vike. Men han er bekymret for hva slags konveksenvser Trump-truslene kan få. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB

– Vi kan ikke vike. Vi må støtte Danmarks suverenitet og kan ikke akseptere at store land i verden tar seg til rette.

– Selv hvis det får økonomiske konsekvenser for norske bedrifter?

– Ja, det er et verdispørsmål, sier Solberg.

Et nytt kriseår

Solberg sier det er helt uhørt å bruke toll som trusler i et slikt spill. Det savner sidestykke i historien, mener han.

Han beskriver 2025 som et eneste langt krisehåndteringsår etter at Trump kom med sin første runde med toll.

Nå tror han 2026 blir akkurat det samme.

Ekspert: Nå kan EU ta frem bazookaen

– Situasjonen er allerede krevende for våre medlemmer. Disse truslene bidrar til ytterligere usikkerhet. Det vil gjøre situasjonen for eksport fra Norge til USA enda mer krevende, sier Solberg.

Han mener det er en helt urimelig handelspolitikk fra verdens mektigste land – som vi trodde var en god alliert og venn.

– Kan dette ramme norske arbeidsplasser?

– Det er for tidlig å si. Vi kan ikke fastslå konsekvensene av dette nå. Men det er viktig for oss å si fra at dette er en uhørt form for handelspolitikk.

Flere næringer rammes

EU er Norges viktigste handelspartner, men vi selger også varer til USA. I tillegg selges varer til USA gjennom EU.

Solberg nevner møbelindustrien og design og ferdigvarer som sektorer som kommer til å merke Trump-tollen.

Han har følgende budskap til norske politikere:

 Jevgenij Maloletka / AP / NTB
STÅR OPP MOT TRUMP: Folk på Grønland har tatt til gatene i protest mot Donald Trumps iver etter å erobre øya. Trump har utløst krisestemning i Danmark og på Grønland. Foto: Jevgenij Maloletka / AP / NTB

– Vi står sammen med dem om å stå opp for forsvar av Danmark og dansk integritet og selvbestemmelse.

Det er også Almlid tydelig på.

– Vi er helt trygge på at regjeringen håndterer dette godt og er i tett dialog med de andre landene som rammes. Men også har dialog med Trump-administrasjonen, så vi kan få roet dette ned og forhåpentlig unngå at denne tollen blir en realitet.

Kan gå ut over arbeidsplasser

Almlid sier det er for tidlig å si om norske forbrukere kommer til å merke handelskrigen på lommeboka.

– Men hvis det fortsetter en tollkrig mellom USA og Norge og EU, så vil jo produkter som skal inn i USA få høyere priser. Som igjen kan gå ut over produksjon og arbeidsplasser i Norge.

 Evelyn Hockstein / Reuters / NTB
MANNEN SOM ENDRET VERDEN: Donald Trump har skapt en helt uforutsigbar og alvorlig situasjon for Europa, mener NHO-toppene. Foto: Evelyn Hockstein / Reuters / NTB

NHO-lederen mener vi må være forsiktige med å overdrive faren, men at situasjonen er helt uforutsigbar.

– Dette er alvorlig, sier Almlid.

Han mener Norge nå må legge seg tett opp mot EU. Vi kan ikke automatisk søke ly innenfor EUs tollunionen, men må jobbe for å få til avtaler, mener Almlid.

– Vi har en forholdsvis stor eksport hvis du samler eksporten til USA og den som går fra EU til USA som også Norge er del av, påpeker Almlid.

– Det må vi leve med

Han mener det er særlig uheldig at handels- og sikkerhetspolitikken blir koblet sammen.

– Det er alvorlig i seg selv når den sikkerhetspolitiske situasjonen er så usikker som den er nå. Dette er med på å gjøre det enda mer usikkert. Dette er noe som rammer hele samfunnet.

I tillegg til at tollen i seg selv kan bli krevende for næringslivet, er usikkerheten en annen faktor.

 Goran Jorganovich / TV 2
USIKRE TID: Vi må bare lære oss å leve med at verden er uforutsigbar med Trump i Det hvite hus, mener NHO-lederen. Foto: Goran Jorganovich / TV 2

– Hvis du ikke vet hva rammevilkårene dine er, så kan det også ramme deg. Det er uforutsigbart med president Trump. Det må vi bare lære oss å leve med, tydeligvis, sier Almlid.

– Vi får håpe at han roer seg ned litt og at man klarer å forhindre dette gjennom diplomatiske forbindelser. Men det er et tegn på at vi lever i en helt annen verden nå.

Read Entire Article