Politiet kaller pågripelsen av Ali Shehab for et strategisk gjennombrudd.
- Politiet beskriver arrestasjonen av Ali Shehab som et strategisk gjennombrudd.
- 21-åringen er en sentral figur i det svenske Foxtrot-nettverket og var på Europols «Most wanted»-liste.
- Shehab er arrestert i Irak, noe som kompliserer utlevering, da han er både svensk og irakisk statsborger.
- Han kobles også til en norsk 16-åring, som har vært involvert i voldsspiral, ifølge Aftenposten.
21 år gamle Ali Shehab ble arrestert i Irak i desember, sier rikspolitisjef Petra Lundh og visepolitisjef Stefan Hector til nyhetsbyrået TT.
Det skriver Expressen og Aftonbladet.
Shehab beskrives som en sentral aktør og nøkkelfigur i det svenske kriminelle Foxtrot-nettverket. 21-åringen har vært internasjonalt etterlyst i lang tid, og har stått på Europols «Most wanted»-liste.
– Denne personen står den øverste lederen i Foxtrot veldig nær, sier Lundh.
Videre sider hun:
– Han er en person som beordrer mord. Han har vært i Irak og gitt disse ordrene.
21-åringen sitter varetektsfengslet «in absentia» i flere tingretter for et stort antall tilfeller av å ha fått andre til å ha begått drap, drapsforsøk og sammensvergelser om drap.
Dette gjelder masseskytingen i Farsta i 2023, og den i Gävle i oktober i fjor.
Shehab er imidlertid arrestert i Irak for forbrytelser begått i landet. Han er statsborger av både Sverige og Irak, noe som ifølge nyhetsbyrået gjør det vanskelig å utlevere ham.
Også en annen aktør med tilknytning til Foxtrot er pågrepet.
Aftenposten: Kobles til norsk 16-åring
Aftenposten har tidligere koblet Shehab til en norsk 16-åring, som norsk politi mener er «en viktig brikke i en voldsspiral». Nordmannen skal ha sendt oppdrag til andre ungdommer om å drepe.
16-åringen har i avhør knyttet seg til Foxtrot, og forklart at han har hatt en rekrutteringsrolle i det kriminelle nettverket. Han er siktet for en rekke lovbrudd, deriblant drapsforbund og medvirkning til drap.
Den norske 16-åringens forsvarer ønsker ikke å svare Aftenposten på om hans klient er blitt konfrontert med sitt forhold til 21-åringen i avhør.
21-åringens identitet har tidligere vært skjermet av politiet og svensk rettsvesen fordi svenske myndigheter har fryktet at det kan komme hevnaksjoner. Ifølge SVT anses Shehab å være en nær venn av Foxtrot-leder Rawa Majid.
Les også: Norsk 16-åring om svensk drap: Feil person ble skutt
Sveriges statsminister med advarsel
Sveriges statsminister Ulf Kristersson sier i en uttalelse at arrestasjonen er et resultatet av hardt arbeid fra svensk politi, påtalemyndighet og et forsterket samarbeid med Irak, skriver SVT.
– Til dere som gjemmer dere fra svensk rettsvesen i utlandet, vil jeg si: Dere er ikke trygge noe sted. En etter en blir svenske alvorlige kriminelle arrestert i andre land. Siden 2022 har antallet personer som er arrestert i utlandet doblet seg. Det er 280 personer bare i fjor, sier Kristersson.
Les også: Tidligere Foxtrot-medlem kastet ut av Norge
Har du tips?
Send oss informasjon, bilder eller video.

3 hours ago
1













English (US)