Nordmann tiltalt for spionasje for Russland og Iran: – Fikk euro og bitcoin

1 month ago 21



Den tidligere sikkerhetsvakten innrømmer å ha delt opplysninger med russerne og iranerne, men nekter straffskyld. I dag starter rettssaken mot ham.

Den siktede jobbet som sikkerhetsvakt på den amerikanske ambassaden på Huseby i Oslo. Onsdag møter han i Oslo tingrett for å ha spionert for russerne og iranerne. Arkivfoto: Jan T. Espedal
  • Wasim Riaz

Publisert: 20.08.2025 08:31 | Oppdatert: 20.08.2025 08:45

Kortversjonen

Mannen i 20-årene ble pågrepet av PST i november i fjor. Nå har han sittet varetektsfengslet i ni måneder. Onsdag må den tidligere sikkerhetsvakten møte i retten. Der venter en omfattende tiltale.

Ifølge tiltalen samlet han inn opplysninger til fordel for russiske og iranske myndigheter. Enkeltvis eller samlet kunne disse opplysningene skade grunnleggende nasjonale interesser, herunder:

  • En liste med forhåndsanmeldte kurerer fra Etterretningstjenesten, gradert
    «begrenset» etter sikkerhetsloven.
  • Navn, boligadresser, telefonnumre og kjøretøyopplysninger om ansatte og
    diplomater ved ambassaden samt deres ektefelle og barn.
  • Forhåndsanmeldte besøk til ambassaden.
  • Bilde av kommunikasjonsutstyr og kallesignaler for samband mellom ambassadørens residens og andre amerikanske utenriksstasjoner.

Mannen er også tiltalt for å ha overlevert opplysninger til russerne mot en betaling på 10.000 euro. Det tilsvarer i underkant av 120.000 kroner.

Han skal også ha fått 0,17 bitcoin, tilsvarende 100.000 kroner, fra iranske myndigheter for flere opplysninger.

Det er satt av hele åtte dager til saken.

Nekter straffskyld

I tillegg gjelder tiltalen skatteunndragelse. Han oppga ikke sin inntekt fra jobb på ambassaden i skattemeldingene for 2022 og 2023.

– Han har erkjent de faktiske forholdene, men nekter straffskyld, sier advokat Inger Zadig.

Inger Zadig er en av forsvarerne til den spiontiltalte. Hun sier at mannen ar erkjent de faktiske forholdene, men nekter straffskyld. Foto: Stian Lysberg Solum, NTB

Hun er en av tiltaltes forsvarere fra Elden Advokatfirma.

Aftenposten har spurt hva mannen har forklart om pengene han har mottatt.

– Jeg kan ikke foregripe hans forklaring. Den vil han gi under rettssaken som starter i morgen, svarer Zadig.

Statsadvokat Carl Fredrik Fari er aktor i saken. Han er ikke i tvil om at det tiltalte har gjort, er alvorlig.

– Vi ser alvorlig på saken, fordi det er delt informasjon med fremmede staters etterretningsvirksomheter, sier Fari.

Statsadvokat Carl Fredrik Fari mener saken er alvorlig. Foto: Dan P. Neegaard (arkivfoto)

– Er det ikke lov å notere kjennemerker på biler?

– Det er lovlig. Her må vi likevel se på det i en større sammenheng. Han er tiltalt for å ha notert kjennemerker i sin jobb som sikkerhetsvakt og delt det med andre lands etterretningstjeneste, sier Fari.

Digital kommunikasjon mellom den tiltalte og de aktuelle landene blir sentralt bevis i saken. Politiet har funnet en oppdragsdialog med det som skal være en føringsoffiserføringsoffiserEn person som gir instruksjoner eller oppdrag til en spion, kilde eller agent..

Heller ikke Fari ønsker å dele hva tiltalte har forklart om sin kontakt med andre stater og penger han har mottatt. Den samlet strafferamme for tiltalen er 21 år.

Read Entire Article