Næringsminister Cecilie Myrseth sier til NRK at senteret vil ha stor betydning for bruken av romteknologi til kommunikasjon, overvåking og navigasjon.
– Vi ønsker at Norge har hånden på rattet i utviklingen av europeisk romsatsing i Arktis. Vi har allerede mye kompetanse og infrastruktur i landsdelen gjennom blant annet Andøya Spaceport og det sterke jordobservasjonsmiljøet i Tromsø, sier Myrseth.
Avtalen ble underskrevet av Myrseth og ESA-direktør Joseph Aschbacher under ESAs ministerrådskonferanse i Bremen i Tyskland.
– Et slikt senter vil bygge videre på dette og bety mye for videre utvikling av norsk romindustri, sier hun.
Hun påpeker at dette er en stor anerkjennelse av et miljø som er bygd stein på stein, og som nå får oppmerksomhet i resten av Europa.
– Positiv påvirkning
Ledelsen i ESA mener romsenteret i Tromsø blir viktig i arbeidet med å overvåke klimaendringene i Arktis.
– Den arktiske regionen står overfor endringer, slik hele planeten gjør, men jeg tror at romteknologi kan ha en positiv påvirkning på miljøet og menneskene som bor der. Det er et enormt potensial for at et ESA Arctic Space Centre kan bringe fordeler til Norge, Arktis og resten av Europa, sier Simonetta Cheli, ESAs direktør for jordobservasjon.
Når det gjelder tidsplanen, er næringsministeren tydelig på at hun selv er utålmodig.
– Jeg vil at dette skal gå så raskt som mulig. Utredningen skal være klar innen et år, men jeg håper det kan gå enda fortere, sier Myrseth.
På KSAT i Tromsø jobber allerede 500 personer med teknologi som overvåker den nordlige halvkule fra verdensrommet.
Hver dag henter de ned hundrevis av satellittbilder til store antenner på Tromsøya og på Svalbard.
Publisert 27.11.2025, kl. 09.56 Oppdatert 27.11.2025, kl. 10.35















English (US)