Norges sats i det blå etter tollkaos

3 weeks ago 8



Akkurat nå

Den norske regjeringen venter på å få bekreftet hva slags toll som gjelder for Norge etter Trumps varslede tollpause.

Næringsminister Cecilie Myrseth (Ap) Foto: Ole Berg-Rusten / NTB
  • Ingeborg Moe

Onsdag kveld gjorde USAs president Donald Trump helomvending og sa at den varslede gjengjeldelsestollen ble satt på pause i 90 dager. Pausen gjaldt ikke straffetollen mot Kina, ei heller tollen som er ilagt Canada og Mexico.

Men hva gjelder for Norge?

Norge ble forrige uke ilagt 15 prosent toll på eksport til USA.

Ifølge internasjonale medier gjelder fortsatt den såkalte «grunntollen» på 10 prosent.

Aftenposten har spurt Næringsdepartementet hva som gjelder for Norge nå?

– Trumps varslede tollpause understreker usikkerheten vi står i. Mye er uavklart, skriver næringsminister Cecilie Myrseth i en e-post.

– Vi jobber nå med å få bekreftet hva som gjelder for Norge. Det er ingen offisielle kilder tilgjengelig ennå. Det gjør det ekstra krevende å få bekreftet informasjon.

Hun skriver også at økte tollsatser er dårlig for verdensøkonomien.

– Så dersom tollsatsene likevel ikke blir så høye som varslet i forrige uke, ville det vært bra, sier Myrseth.

Read Entire Article