OSLO/BODØ (TV 2): En «profesjonell og relativt stor aktør» står bak luftromskrenkelsene og dronene over Danmark, sier Norges militære representant i Nato.

Publisert 11.10.2025 06:01
– Vi er under angrep.
Rolf Folland, sjef for Militærmisjonen i Brussel, sparte ikke på kruttet da han snakket om russiske hybridoperasjoner under årets Army Summit på Akershus festning i Oslo.
– Politisk press
– Det skjer med luftromskrenkelser og droner over Danmark, som riktignok ikke er attribuert, men som det åpenbart er en profesjonell og relativt stor aktør bak, sier Folland til TV 2 om hva han mente med utsagnet.

Generalløytnanten, som er forsvarssjefens militære representant i Nato og EU, sier at påvirkningsoperasjonene er ment å sette politisk press på allierte land.
– Denne typen hybridoperasjoner er en del av militære virkemidler for å sette politiske nivå i demokratiske land under press, og skape frykt i befolkningen. Sånn sett er vi ikke i dyp fred, sier den norske Nato-toppen til TV 2.
Krenker luftrom
EU-sjefen sier at Russland er ansvarlig for et mønster av økende trusler, og kaller det for en hybridkrig.
– Noe nytt og farlig skjer i luftrommet vårt, sa Ursula von der Leyen til EU-parlamentet onsdag.
Hun viste til at passasjerfly er blitt stående på bakken, mens kampfly er sendt på vingene.
– Russiske kampfly har krenket Estlands luftrom, og droner har fløyet over kritisk viktige steder i Belgia, Polen, Romania, Danmark og Tyskland, sa EU-kommisjonens president.

At norsk luftrom er blitt krenket tre ganger i år av russiske fly, er ifølge en luftmaktsekspert svært uvanlig oppførsel i nordområdene.
Sjefen for den norske etterretningstjenesten mener at Russland tar større sjanser enn før.
– Fra før fullskalainvasjonen i 2022 og frem til i dag er det en tydelig økt risikovilje, sier viseadmiral Nils Andreas Stensønes.
Russiske krigsskip har siktet på danske fartøy, og i Danmark er det observert flere droner nær lufthavner, kritisk infrastruktur og militære områder.
– Russland fører hybridkrig mot Danmark og Vesten, sa sjefen for dansk etterretning da han la frem en oppdatert trusselvurdering.

Satser milliarder
Den spente sikkerhetssituasjonen har på nytt gjort nordområdene viktige.
En britisk forsvarstopp var blant gjestene som var til stede under den offisielle åpningen av Natos nye luftoperasjonssenter i Bodø.
Nestkommanderende ved Natos luftkommando på Ramstein-basen i Tyskland sier at senteret i nord er et tydelig signal til Russlands president Vladimir Putin.
– Uten å være frekk, bryr jeg meg egentlig ikke om hva han mener, bortsett fra én ting: Han bør vite om besluttsomheten, viljen, hensikten og samholdet blant alle Nato-land, noe som vises ved åpningen av luftoperasjonssenteret i Bodø i 2025, sier Johnny Stringer til TV 2.
I flere land utvides nå trusselen fra kun å handle om Ukraina til å handle om Europa. EU har fått grønt lys for en dronemur som del av forsvaret av den østlige flanke.
Sverige skal investere over fem milliarder i dronevern, skriver landets forsvarsminister på X.
– Det handler blant annet om våpen for å skyte ned droner, jaktdroner til våre flybaser og forstyrrelsessensorer for både soldater og kjøretøy, opplyser Pål Jonson.
Ukrainas hærsjef har et klart råd til Norge: Sats på droner innen alle områder.
– Uten droner er det umulig å kjempe i dag, sier Hennadii Shapovalov til TV 2.

– Jeg snakker om å utvikle droner for luftforsvar, og utvikle overflatedroner og maritime droner. For det er mye enklere og billigere å ha droner til å dekke alle behov, istedenfor svært kostbare missiler og kanskje noen krigsskip, sier sjefen for Ukrainas landstyrker.
– Har dårlig tid
Under Army Summit varslet Norges hærsjef en milliardsatsing på droner.
1,5 milliarder kroner skal omfordeles over de neste ti årene, for å få fart på testing, innovasjon og anskaffelser.
– Vi har dårlig tid, og kommer til å ha dårlig tid. Derfor er dette et tydelig grep for å få opp farten, sier generalmajor Lars Lervik til TV 2.
– Ved å støtte Ukraina lærer vi også mye av Ukraina. Vi starter derfor ikke på bar bakke, men lærer av det som trolig er verdens beste hær når det gjelder bruk av, og vern mot, droner, sier hærsjefen.

TV 2 Nyheter: Bak overskriftene
TV 2 Play