Petter Northug ankom 10-kilometeren i NM med lave ambisjoner.
– Jeg har gått skirenn de siste to helgene og har vært i fryktelig dårlig form, sa Northug til NRK på Hovden.
Det magiske startnummeret på brystet endret på det. Som vanlig.
Etter 7,2 kilometer passerte Northug helt oppe på 2.-plass. På de siste meterne inn mot mål, tok han ut det siste og gikk i mål til ny ledertid.
KJENT POSITUR: Petter Northug ble nummer åtte under NM på Gåsbu i januar. Denne gangen havnet han utenfor topp 40.
Foto: Geir Olsen / NTBEtterpå avslørte han at han hadde kjeftet på ungguttene i løypa underveis:
– Jeg sa at «jeg kunne vært tippoldefaren deres, skjerp deg». Da fikk jeg litt motivasjon og rykket ifra, sa Northug til NRK.
– Hvordan er det å få denne opplevelsen her?
– Det er en bekreftelse på at det fortsatt er mulig å gå fort på ski, selv om jeg er 40 år og føler meg som 80.
Falt nedover listene
Det var mange sterke løpere som skulle i aksjon på senere startnumre enn den abdiserte skikongen fra Mosvika. Alexander Elde Holmboe ble førstemann som slo tiden til Northug - som til slutt ble nummer 48.
Også Johannes Høsflot Klæbo ble til slutt skjøvet ut av pallen i det som var hans siste opptreden i langrennssporet denne sesongen.
FORNØYD MANN: Martin Løwstrøm Nyenget viste fram at formen hans fremdeles er inntakt.
Foto: Terje Pedersen / NTBByåsen-løperen tok inn de nødvendige sekundene på Magne Haga ned mot mål, men fikk samtidig en kraftig lusing fra Martin Løwstrøm Nyenget. Kollen-vinneren markerte at formen fortsatt var inntakt da han slo Klæbo med snaue fire sekunder.
– Jeg ble gratulert og tok seiersintervju og greier. Men jeg tenkte at det her er ikke ferdig før det er over. Jeg visste at jeg ikke hadde hatt en superhard slutning på slutten. Det var mulig å hente litt på det, så det ble spennende òg, sa Løwstrøm Nyenget til NRK.
At han ikke startet feiringa for tidlig skulle vise seg å være lurt.
Thriller om NM-tittelen
Det ble nemlig spenning helt til den aller siste NM-deltakeren var i mål, denne fredagen.
Derfra gjorde nemlig Martin Kirkeberg Mørk et kanonløp. Kun seks tideler skilte ham og Løwstrøm Nyenget i kampen om NM-gullet.
– Hvordan var det?
– Nei, de gamle er fortsatte eldst. Jeg fikk mye sekunderingen om at det var jevnt. Jeg trodde jeg kjempet om gullet og medalje. Så jeg ble litt overrasket på slutten da jeg hørte at jeg var bak. Det var en intens sluttspurt for min del.
TOK UT ALT: Fra siste startnummer holdt Martin Kirkeberg Mørk på å gjøre det helt store. Til slutt manglet det kun seks tideler opp til NM-gullet.
Foto: Terje Pedersen / NTBIver Tildheim Andersen tok bronse.
Løwstrøm Nyenget hadde ikke marginene på sin side under VM, der han blant annet falt fra en medalje under 50-kilometeren.
Han sørget dermed for oppreisning med seier under 20-kilometeren på hjemmebane i Kollen helga etter. Den gode formen hadde han definitivt tatt med seg videre til Hovden.
– Hva betyr et NM-gull for deg?
– Det er stort. Jeg har ikke så mange av de, så det henger høyt. Så jeg er veldig happy med å få med det her.
– God bekreftelse
Lørdag venter femmila på norgeseliten. Oppildnet av dagens korte opphold i «hot seat», bekrefter Northug at han også blir å se på starten der.
I våt, sugende snø og kuperte løyper blir nok det en skikkelig kraftprøve.
– Jeg håpet å få en god bekreftelse i dag, så det var greit, sier han til NRK om deltakelsen på femmila.
Klæbo reiser hjem fra mesterskapet lørdag, og får litt hviletid etter en sesong som har overgått alle hans forventninger i forkant.
Tidligere på dagen gikk Heidi Weng til topps under kvinnenes 5-kilometer.
Publisert 28.03.2025, kl. 18.21 Oppdatert 28.03.2025, kl. 19.11