Tror han vil få være med på flere mesterskap fremover.
Øyvind Herrebrøden, VG
Publisert: 15.12.2025 13:49
Gjert Ingebrigtsen var akkreditert som trener for Portugal under EM i terrengløp i helgen. Eleven José Carlos Pinto reiste dit som portugisisk mester i terrengløp.
– Forbundet sender inn en liste over de utøverene som skal være med, og de lederne som skal være med. Så får man tilbake en akkreditering. Det fikk jeg denne gangen, sier Ingebrigtsen til NRK.
Norges Friidrettsforbund har et styrevedtak som sier at Ingebrigtsen ikke får akkreditering gjennom det norske forbundet til mesterskap. Men via det portugisiske forbundet fikk han nå være med og fikk også ikle seg klærne til det portugisiske landslaget.
Treneren tror dette åpner for flere muligheter fremover, som EM i Birmingham i august 2026.
– Det vil overraske meg om jeg ikke får det, sier Gjert Ingebrigtsen.
Ingebrigtsen legger til at det handler om å ha utøvere kvalifisert og at Pinto må fortsette å prestere på høyt nivå.
Dersom han fortsetter å få akkreditering til mesterskap, vil han ta ansvar for alle utøverne sine som er kvalifiserte. Det inkluderer Narve Gilje Nordås, som har vært fast inventar for Norge i internasjonale mesterskap.
– For utøverne betyr det jo en større grad av trygghet. At ting er som det pleier å være, sier Ingebrigtsen.
NRK har konfrontert både sportssjef Erlend Slovik og friidrettspresident Runar Bålsrud med Portugals beslutning om å tildele Ingebrigtsen adgang.
– Akkrediteringsnekten er uavhengig av avgjørelsen til det portugisiske forbundet, og gjelder fremdeles med tanke på hvem som skal utgjøre støtteapparatet til den norske troppen. Vi har ellers ingen kommentarer til at han får akkreditering av Portugal, melder president Runar Bålsrud til NRK.

5 hours ago
3











English (US)