Ny rusreform: Enighet mellom Ap, Høyre, Venstre og SV

6 days ago 16



Ap, Høyre, SV og Venstre er enige om en ny ruspolitikk. Nå skal narkotika til egen bruk straffes med forenklet forelegg - som ikke kommer på rullebladet.

 Nilsson, Joakim / NTB Foto: Nilsson, Joakim / NTB
Mandag 2. juni kl. 10:27

– Dagens enighet betyr liberalisering av ruspolitikken, hvor politiet ikke lenger beslaglegger rusmidler fra rusavhengige og ingen rusbruk fremgår av rullebladet, skriver justispolitisk talsperson i Venstre, Ingvild Wetrhus Thorsvik, i en pressemelding.

Ap, Høyre, SV og Venstre er nå enige om en rekke nye tiltak i ruspolitikken.

Blant annet skal man nå få tilbud om å betale et forenklet forelegg med lav bøtesats, dersom man blir tatt med narkotika til egen bruk.

Dette er endringene i forslaget:

  • Personer over 18 som blir tatt med illegale rusmidler til eget bruk skal møtes med forenklede forelegg. Satsen skal settes lavt.
  • Personer under 18 skal ikke få forenklet forelegg, men skal henvises til rådgivende enhet for russaker. I disse tilfellene skal det ikke gjennomføres ruskontroller ved de rådgivende enhetene.
  • Narkotikaovertredelser skal som hovedregel ikke havne på rullebladet.
  • Skillet mellom hvem som er rusmiddelavhengig og ikke tas ut av loven. Det domstolskapte skillet opprettholdes.
  • Der lovbryteren er rusmiddelavhengig, bør politiet unnlate å beslaglegge mindre mengder narkotika til egen bruk
  • Flere offentlige etater sikres hjemmel til henvisning til Rådgivende enhet for russaker
  • Samaritanerbestemmelse skal utredes og sendes på høring innen våren 2026, for deretter å sendes til Stortinget uten unødig opphold
  • Mengdegrensene for hva som anses som befatning til eget bruk forblir uendret, unntatt for heroin hvor mengdegrensen økes fra 2 til 3 gram.
  • Regelverket om tilbakekall av førerrett på grunn av rusmiddelbruk skal tydeliggjøres. Hensynet til rettsikkerhet og forholdsmessighet skal ivaretas i regelverket.
  • Det skal føres åpen statistikk over omfanget og resultatene av narkotikatesting i mindre alvorlige narkotikasaker hos politiet.

Kilde: Regjeringen

Rusbruk vil heller ikke fremgå av rullebladet.

– Dette handler først og fremst om mennesker med en alvorlig sykdom, men også om unge mennesker som står i fare for å utvikle problematisk rusbruk. Vi må gjøre hverdagen og livet bedre og mer verdig for alle som lever med rusproblemer i Norge i dag, skriver Thorsvik.

Bilde av Ingvild Wetrhus ThorsvikIngvild Wetrhus Thorsvik

Venstre

Dette var andre del av regjeringens forslag til rusreform. Den første delen ble lagt fram i fjor høst, og handlet først og fremst om helse og behandling.

Støre-regjeringen var for en mer innstrammende narkotika-politikk før Senterpartiet gikk ut av regjering. De hadde da støtte fra Frp.

Går ikke like langt

Solberg-regjeringens forslag om rusreform ville avkriminalisert mindre doser av narkotika til egen bruk.

Forslaget fra Ap, Høyre, SV og Venstre går ikke like langt. Det vil fremdeles være forbudt med narkotika til eget bruk - selv om straffene endres.

Bilde av Astri Aas HansenAstri Aas Hansen

Justisminister (Ap)

– Bruk av narkotika skal fortsatt være forbudt. Dette skal kunne håndheves av politiet. Samtidig skal rusmiddelavhengige få hjelp i stedet for straff, skriver justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap).

Høyre sier at det går i riktig retning - men ikke langt nok.

– Dette kunne gått i en helt annen retning – med mer straff, mer stigmatisering og en enda vanskeligere hverdag for mennesker med rusutfordringer. Vi er fornøyd med at Arbeiderpartiet har snudd på viktige ting som kan hjelpe mennesker som sliter med rus, skriver Sandra Bruflot (H).

Tips oss

Har du tips til oss?

Send oss informasjon, bilder eller video

Tips oss

Read Entire Article