Motorlyden durer fra lettmotorsyklene til 16-åringene Joakim Leander Martinsen og Jostein Vikmark Lunga utenfor Bodø videregående skole.
Våren er på anmarsj i Bodø og guttene har nettopp tatt ut syklene deres for sesongen.
– Det er så mye frihet i en lettsykkel. Vi slipper å spørre foreldrene våre om å bli kjørt. Det hjelper oss å komme oss ut, sosialisere og bli kjent med nye folk, sier Lunga.
Men dette kan bli en av de siste vårene hvor 16-åringer får kjøre lettmotorsykkel.
– Det er dårlig. Det er flere unge som vil kjøre sykkel, samtidig som det blir vanskelig for oss å selge syklene, sier Joakim Leander Martinsen.
Foto: Nora Hammervik / NRKMister miljøet sitt
Statens vegvesen vurderer nemlig å øke aldersgrensen for lettmotorsykkel fra 16 til 18 år. Det varslet vegdirektør i Statens vegvesen, Ingrid Dahl Hovland i en kornikk i Aftenposten denne uken.
– Endringene vi jobber med nå, vil bli mislikt av mange, skriver Hovland.
– I tiden som kommer, må nordmenn akseptere flere inngripende tiltak i trafikken. Spørsmålet er hvor mye vi er villige til å tåle for at færre skal dø eller bli alvorlig skadet.
Vegdirektøren skriver videre at den positive utviklingen med å få ned antall drepte og hardt skadde i trafikken har stoppet opp.
– Utfordringene er særlig store blant motorsyklister, unge førere i distriktene og myke trafikanter i byene, skriver Hovland.
Derfor har Statens vegvesen jobbet ut en tiltaksplan på 200 punkter, sammen med en rekke andre etater.
De foreslår blant annet:
Lavere fartsgrenser på utvalgte strekninger.
Å justere fartsboksene (ATK) slik at de også kan kontrollere motorsykler.
Å heve aldersgrensen for lettmotorsykkel.
– Å kjøre lett motorsykkel i denne aldersgruppen er noe av det farligste du kan gjøre i trafikken, viser våre tall, sier Guro Ranes, avdelingsdirektør for trafikksikkerhet i Statens vegvesen, til NRK.
– Vi har kommet til et punkt der det er behov for sterkere og mer krevende virkemidler. Selv om slike endringer ofte møter motstand i starten, vet vi fra historiske tiltak som bilbelte og promillegrenser at de redder liv, sier Ranes.
Guro Ranes
- Avdelingsdirektør for trafikksikkerhet i Statens vegvesen
Vil se på opplæringen
Bård Morten Johansen er spesialrådgiver i Trygg Trafikk. Over flere år har han jobbet med å få ned dødstallene blant motorsyklister.
Trygg Trafikk stiller seg positiv til forslaget.
Johansen mener vi er nødt til å se oss om etter kraftige, og mer virkningsfulle tiltak for å gjøre veiene enda tryggere.
- Spesialrådgiver i Trygg Trafikk
– Gruppen for de mellom 16 og 18 år er ofte unge, umodne og har utfordringer i trafikken som kanskje er litt større enn for eldre trafikanter, sier han til NRK.
– Hvorfor er motorsyklister spesielt utsatt i trafikken?
– Du er så å si ubeskyttet i trafikken. Tiltakene vi har iverksatt for bilførere virker ikke på motorsykkel. Det er på samme måte som du sykler, bare at du får atskillig mer fart.
Trygg Trafikk ønsker også å styrke føreropplæringen.
– Vi ønsker å gjøre en justering av føreropplæringen. Både i måten vi lever på og hva vi lærer. Selv om vi i Norge sannsynligvis har en av verdens beste motorsykkelopplæringer, så er det fortsatt litt å gå på, sier Johansen.
16-åringene på Bodø VGS er redde for at unge under 18 år mister et viktig sosialt miljø dersom aldersgrensen for lettmotorsykkel blir hevet. l.
– Jeg vet ikke hva jeg skulle gjort. Mesteparten av dagen utenfor skolen går til kjøring, forteller Joakim.
– Har dere forståelse for hvorfor de vurderer dette?
– Ja, det er for å gjøre veiene tryggere. Det er ganske mange som blir hardt skadet eller mister livet på lettsykkel.
For Jostein Vikmark Lunga og Joakim Leander Martinsen er lettmotorsykkelen viktig – både til og fra skolen og på fritiden.
Foto: Nora Hammervik / NRKPublisert 21.04.2026, kl. 17.47







.jpg)






English (US)