Nye funn i Odin-saken: – Sannsynlig at det er samme person

2 hours ago 1



Det er snart sju år siden Odin André Hagen Jacobsen (18) fra Skaun forsvant. Han ble meldt savnet av sine foreldre etter en bytur i Trondheim i november i 2018.

Politiet etterforsket saken i flere år, men i januar i 2023 ble den bestemt henlagt.

Snart kommer en ny TV-serie om forsvinningen. I den forbindelse har journalister i NRK på nytt gjenoppretta serveren med overvåkningsbilder fra Trondheim havn.

Under dette arbeidet dukket nye detaljer opp fra selve forsvinningsnatta.

Et sletta videoopptak viser nemlig en skikkelse på Piren i Trondheim som politiet mener må være Odin.

Noe de selv skal ha oversett.

– Jeg tror ikke vi har lagt merke til den skyggen der i vår gjennomgang. Det sier Jostein Magnussen-Vik. Han er spesialetterforsker i Trøndelag politidistrikt.

Etterforskeren mener funnet kan være med på å gi nye svar.

De personlige eiendelene

12 dager etter at Odin ble meldt savnet, gjorde en tilfeldig dame et viktig funn i saken:

Da ble flere av 18-åringens eiendeler lokalisert: pass, bankkort, busskort og mobil.

Disse gjenstandene ble funnet «pent stablet» inntil en vegg like ved en konteiner sør på Trondheim havn.

For politiet og Odins foreldre ble dette en viktig brikke i puslespillet.

Hvem la gjenstandene der, Odin selv, eller noen andre? Og hvorfor ble de ikke oppdaga før det hadde gått nesten to uker?

Spørsmålene og spekulasjonene har vært mange. Svarene få – i alle fall fram til nå.

Pass, mobil og bankkort i Odin-saken

Odins pass, bankkort og mobil var blant tingene som ble funnet stablet ved en vegg på Trondheim havn.

Foto: Politiet / Politiet

En slags bekreftelse

For det er nettopp dette de gjenoppretta klippene kanskje kan si noe om.

På videoen oppdaget NRKteamet nemlig en skikkelse komme ut fra bak den aktuelle konteineren og området hvor gjenstandene var plassert.

Bildene er uskarpe og det er umulig å identifisere vedkommende, men ifølge tidslinjen er det ikke usannsynlig at det er Odin som dukker opp.

Etterforsker MagnussenVik mener bildene er en slags bekreftelse på at det er den savna gutten man ser.

Med tanke på at dette er ti sekunder før han dukker opp på den videoen vi har fra før, og at det er i det området hvor vi fant eiendelene, så er det nok sannsynlig at det er samme person som går på kanten av kaia etterpå.

Altså Odin?

Ja.

Det er dårlig bildekvalitet og vanskelig å skille støy fra andre ting, men ved å spille videoen frem og tilbake, vises en skikkelse.

– Veldig ubehagelig å tenke på

Det er første gang Odins foreldre får se de gjenoppretta bildefilene. De har lenge lurt på hvem som plasserte sønnens eiendeler ved nettopp denne veggen.

Dan Yngve Jacobsen har i utgangspunktet tenkt at dette ikke var noe Odin selv gjorde.

– Jeg trodde ikke han var der, men da tyder det kanskje på at han har lagt fra seg tingene. Men hvorfor i all verden gjør han det?

Spørsmålene og spekulasjonene er fremdeles mange for de to etterlatte.

Ingunn Hagen sier det nye funnet gir blandede følelser. Og at det gir rom for ulike tolkninger.

– Og én av dem er i alle fall veldig ubehagelig å tenke på for oss, sier hun.

En mann støtter hendene mot haken og ser konsentrert ut. En dame sitter i bakgrunnen.

Her får foreldrene til Odin André Hagen Jacobsen se de nye bildebevisene for aller første gang.

Foto: Roger Myren / NRK

Sletta videoer – slett arbeid?

En av de store utfordringene i denne saken har vært mangelen på videomateriale fra Trondheim havn.

Så la oss spole tiden litt tilbake.

For i dagene etter forsvinningen sikret politiet seg videobevis av Odin fra Trondheim sentrum. På denne tiden var den siste, sikre observasjonen av 18-åringen fra Fjordgata.

Overvåkingsbilde av Odin savnede (18)

Dette var lenge en av de siste sikre observasjonene gjort av Odin den natta han forsvant. Bildet er tatt av et overvåkningskamera i Fjordgata i Trondheim.

Foto: Politiet

Ubekrefta observasjoner ble også gjort ved sentralbanestasjonen i tiden etter.

Men så forsvant alle spor.

Det var ikke før gjenstandene dukket opp på havna, 12 dager etter denne natta, at politiet flyttet fokuset dit.

Trondheim havn er et område som er godt overvåket. Her filmer 20 kameraer døgnet rundt. Men på automatikk blir videofilene sletta eller overskrevet etter sju dager.

Dermed var overvåkingsbilder fra forsvinningsnatta mest sannsynlig borte.

Det var i alle fall det politiet fikk beskjed om ...

En slitt og ødelagt Nike-sko i politiets bevaring.

Også den ene skoen til Odin ble funnet på havna i Trondheim.

Foto: Politiet / Politiet

Feil avgjørelse

Den eneste muligheten politiet hadde for å se om det fantes bilder av Odin på havna, var å ta ned serveren for hele området.

Men dette ville koste mye penger. I tillegg fikk de beskjed, fra det politiet selv omtaler som eksperter, at dette ville være fånyttes.

Ekspertene mente at sannsynligheten for å finne svar, var svært liten for liten til at det var verdt utgiftene.

Politiet besluttet derfor å ikke gjennomføre.

Hans Vang ledet etterforskningen av Odin-saken. Han forklarer at det er strenge krav til hva man kan ta beslag i.

Straffeprosessloven stiller noen krav til hva som skal til for at man skal kunne ta beslag i gjenstander og videoovervåking. Da må man anta at det kan ha betydning som bevis. Og da må vi ha konkrete holdepunkter.

Han forklarer videre at han derfor ikke kunne beslutte at all videoovervåkning i Trondheim på denne tiden skulle beslaglegges, selv om en ung gutt var savnet.

Man må se hvilken informasjon man har tilgjengelig i det vurderingen skal tas.

Men konklusjonen om at gjenoppretting av de slettede filene fra havnen var umulig, skulle vise seg å ikke stemme.

Odin

Odin André Hagen Jacobsen har vært borte i snart sju år.

Foto: Privat

Får fram bruddstykker

Det skal gå to og en halv måned før videoserveren fra Trondheim havn blir beslaglagt av politiet. Da skal den uansett tas ned.

Og det er da Jostein Magnussen-Vik i politiet starter arbeidet med å gjenopprette tapte filer.

Og til tross for at serveren var overspilt flere ganger siden natta Odin forsvant, klarte han likevel å hente ut bruddstykker fra kameraene.

Der oppdager de det de antar er Odin, med sin godt synlige gule jakke, gå langs piren ved Nidelva. En ny sikker observasjon var dermed i boks.

Ønsker at NRK hadde funnet enda mer

Hans Vang er positiv til arbeidet som NRK har gjort i Odin-saken.

Han mener de nye bildene er med på å styrke sannsynligheten for at det er Odin selv som har plassert gjenstandene sine på stedet der de ble funnet.

– Jeg skulle jo ha ønsket at dere fant enda mer, for vi ønsker jo å vite hva som har skjedd, sier den tidligere etterforskningslederen.

En mann i dress og slips som ser direkte inn i kamera.

Hans Vang ledet etterforskningen av Odin-saken. I dag er han ansatt ved Trøndelag statsadvokatembeter.

Foto: Per Ingvar Rognes / NRK

Publisert 07.10.2025, kl. 05.29

Read Entire Article